top of page

Hukuk Bülteni 1. Sayı

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 20211) Avukatlık Mesleğinde Online (Çevrimiçi) Duruşma Dönemi

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) katkılarıyla Türkiye’de ilk e-duruşma (online) testi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Online duruşmanın avukatlar için ekmek meselesi olduğunu, aynı zamanda yargıda maliyetleri de düşüreceğinden vatandaşlar için de bulunmaz bir fırsat olduğunu belirten Feyzioğlu, “Bundan sonra sadece bir duruşma günü almak için saatlerce şehirlerarası yola gitmek zorunda olan avukatın maliyetini üstlenmek zorunda kalmayacağından vatandaşımız açısından yargı hizmetleri anlamlı şekilde ucuzlayacak. Yargılamanın kalitesi de misli ile artacaktır” dedi.


E-duruşma (online duruşma) testi Ankara Batı Adliyesi’ndeki duruşma salonunda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve bakanlık üst düzey bürokratlarının katıldığı duruşma ile gerçekleştirildi. Ankara Batı Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Şenel Altınay başkanlığında gerçekleştirilen duruşmaya Afyon, Edirne ve Çorum Baro Başkanları uzaktan erişim yoluyla canlı olarak bağlandı.


Online duruşmanın hem avukatlar için ekmek meselesi olduğunu ama yargıda maliyetleri de düşüreceğinden vatandaşlar için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirten Feyzioğlu, şunları söyledi: “Vatandaşımız bundan sonra sadece bir duruşma günü almak için saatlerce şehirlerarası yola gitmek zorunda olan avukatın maliyetini üstlenmek zorunda kalmayacağından vatandaşımız açısından da yargı hizmetleri anlamlı şekilde ucuzlayacak. Ama yargılamanın kalitesi misli ile artacaktır”.


2) İstanbul Tahkim Merkezi Çevrimiçi Duruşma Usul ve Esaslarını Yayınladı

Dünyada ilk kez “Çevrimiçi Duruşma Modelini hazırlayıp yayınlayan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), davaların online ortamda görülmesini düzenleyen hukuki usul ve kuralları devreye soktu.


ISTAC’tan yapılan açıklamada, yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadelede tahkim yargısına yönelik faaliyetlerin online duruşmalarla sürdürüldüğü bildirildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, salgınla mücadele amacıyla çıkarılan geçici yasal düzenlemeyle mahkemelerde adli konulara ilişkin sürelerin durdurulduğunu hatırlatarak, “Bu zor koşullarda merkezimizin faaliyetlerini devam ettirmesi hem avukatlara hem de dava taraflarına ve iş dünyasına uyuşmazlıkların çözümü açısından önemli bir imkân sağlıyor” ifadesini kullandı.


ISTAC’ın dünyada bir ilk olan “Çevrimiçi Duruşma Usul ve Esasları” başlıklı düzenlemesiyle kurumda tahkim davalarının ve yargı süreçlerinin devam etmesini sağladıklarını kaydeden Akıncı, online ortamda görüntülü olarak gerçekleşen duruşmaların dava taraflarına önemli avantajlar sağladığını bildirdi.


Akıncı, hakemler ve tarafların hangi uygulamalara aşina ise ona uygun görüntülü programı kullanabildiklerini, salgın koşullarında başlattıkları online duruşmalardan çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ve bu tecrübeden memnun kalan hakemlerin, bundan sonraki duruşmaları da online yapmayı düşündüklerini aktardı.


3) Sigorta Tahkim Komisyonundan İlginç Karar

İzmir’de bir sürücü, aracıyla çarptığı sokak köpeğini veterinere götürüp tedavi ettirdi. 5380 liralık tedavi masrafının tahsilini ise sigorta şirketinden istedi.


Sigorta şirketinden olumsuz yanıt alan sürücü, Hayvanları Koruma Kanunu’nun “Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır” şeklindeki 21. maddesini örnek göstererek Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvurdu.


Başvuruyu inceleyen komisyon, “Tutanakta sokak köpeğinin bitkiler arasından yola fırladığı ve sigortalı aracın sürücüsünün herhangi bir kusurunun olduğu belirtilmiştir” diyerek, sigorta şirketini haklı buldu. Sigortalıya herhangi bir para ödenmesine gerek olmadığı yönünde karar verdi.


Benzer bir olay 2016’da İstanbul’da gelmiş, bir sürücü çarptığı kediyi tedavi ettirip, ödediği parayı sigorta şirketinden istemişti. Sigorta şirketinin kabul etmemesi sonucu olay Sigorta Tahkim Komisyonu’na gitmiş, komisyon şirketi haksız bularak, Hayvanları Koruma Kanunu’nun 21. maddesini örnek göstererek masrafların sigortalıya ödenmesine karar vermişti.


4) Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik

Ticaret Bakanlığı milyonlarca kişiyi ilgilendirecek karar aldı. Resmî Gazete ‘de yayımlanan karara göre, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikle havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda on sekiz ay kredi kartına taksit uygulaması yapılabilecek.


Böylece korona virüs nedeniyle iş hacminde düşüş yaşayan turizm sektörü uzayan taksit imkanıyla daha fazla misafir ağırlayabilecek.


5) Güvenlik Soruşturmalarında Yeni Formül

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal kararı nedeniyle uygulamada yaşanan boşluğu gidermek üzere güvenlik soruşturması konusunda bir kod kanun teklifi hazırlandı. Güvenlik soruşturmaları, somut ve nesnel verilere dayalı olacak, kişisel beyanlara dayalı bilgiler dikkate alınmayacak.


Teklife göre; TSK, Millî Savunma Bakanlığı, istihbarat birimleri, cezaevlerinde çalışanlarla, üst düzey kamu yöneticilerinin işe başlamasında güvenlik soruşturması yapılacak. Güvenlik ve istihbarat açısından risk taşımayan alanlarda ise arşiv taraması yeterli sayılacak.


Güvenlik soruşturmasının kapsamı, “özgürlük-güvenlik” dengesi dikkate alınarak hazırlandı. Güvenlik soruşturmasının “olgusal verilere” dayalı olarak yapılmasını öngören sistemde, kişilerle ilgili dosya hazırlanırken, özellikle kişisel beyanlar, öznel veriler dikkate alınmayacak.


6) Arabuluculuk Merkezleri ile İstanbul Tahkim Merkezi Arasında Protokol

Haziran’da gerçekleştirilen Med-Arb Projesi kapsamında imza töreni ile 130 arabuluculuk merkezi ve İSTAC arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre arabuluculuk merkezlerinde çözümlenemeyen ticari davalar İSTAC’a yönlendirilecek. Tahmin edilen sayılara göre 83 bini aşkın dava tahkim kurulunda çözüme kavuşturulacak.


2018 yılı başından itibaren dava şartı arabuluculuk kapsamında yaklaşık %63 lük başarı oranı yakalayan arabuluculuk, ticari davalarda ise yaklaşık %54 başarıya ulaşmıştı. Protokol kapsamında çözüme kavuşturulamayan davalar İSTAC’a yönlendirilecek. Yerel Mahkemelerden oldukça hızlı olan tahkim yönteminin öncelikli olarak uygulanması, Mahkemelerin iş yükünün azalmasının yanı sıra, tarafları uzun süren yargılamalardan önce kullanabilecekleri bir yol olarak kullanılacak. Ayrıca protokolde arabuluculara tahkim ve hakemlik eğitimleri verilmesine dair ve bu alandaki avukatlara hakemlik imkanını sunma hususu da düzenlenmiş.


7) Verbis’e Kayıt Süreleri Uzatıldı

Olağan hayata oldukça etki eden Covid-19 vürüsü çalışma hayatını da derinden etkiledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile muhtelif sektör temsilcileri Kişisel Verileri Koruma Kuruluna Veri Sorumluları Siciline (Sicil) kayıt yükümlülüğü süresini uzatma taleplerini iletmişlerdi. 23/06/2020 tarihli ve 2020/482 sayılı Kararı ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu;


-Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile yurtdışında yerleşik gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 30.09.2020 tarihine,

-Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’ den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.03.2021 tarihine,

-Kamu kurum ve kuruluşu veri sorumlularının Sicile kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen sürenin 31.03.2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.

Σχόλια


bottom of page