top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 9. Sayı

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • Microsoft, ağ yapılarındaki güvenlik açıklarını tespit eden ve durduran yazılımlar geliştirmesiyle tanınan ve nesnelerin interneti (IoT) siber güvenliği alanında uzmanlaşan İsrail merkezli girişim CyberX’i satın aldı. Anlaşmanın detayları resmi olarak açıklanmamış olsa da, kaynaklara göre 165 milyon dolar civarında olduğu söylenmekte. Son birkaç yıl içinde nesnelerin interneti teknolojisine yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım yapan Microsoft’un bu hamlesi, şirketin gelecekte bu alanda yapacağı çalışmaların habercisi.

 • Sosyal ağ ve mesajlaşma platformu Yabb, Türk girişimcinin kurduğu San Francisco merkezli influencer pazaryeri Fango'yu satın aldığını duyurdu. Fango, aralarında YouTube, Instagram, Twitter ve Facebook'un bulunduğu platformlardaki influencer kişileri, reklamverenlerle buluşturuyor. Bu pazaryeri, hem reklamveren markalar hem de içerik üreticileri bir araya getirerek kullanıcılar aracılığıyla doğal reklam yapılmasını sağlıyor.

 • Türkiye’nin en büyük hosting şirketlerinden Natro, Avrupa'da 2 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Belçika merkezli team.blue'ya satıldı. İki taraf arasındaki anlaşma uyarınca, Natro'nun hisselerinin tamamı team.blue’ya devredilecek. Finansal detayları henüz açıklanmayan anlaşmanın 200 milyon TL’nin üzerinde bir bedel ile gerçekleştiği olduğu belirtiliyor.

 • Turkcell'in en büyük hissedarı konumunda bulunan İsveç merkezli telekomünikasyon şirketi Telia, Turkcell'deki hisselerini satmak için Türkiye Varlık Fonu ile görüşmelere başladı. Telia'nın hisselerinin ne kadarını satacağı konusunda ise henüz net bir bilgi yok. Tarafların henüz pazarlık aşamasında olduğu ve anlaşmanın 530 milyon dolar seviyelerinde olacağı da paylaşılan bilgilere arasında.

II. Yatırımlar


TELETIP

 • 2015 yılında kurulan girişim, hastalar ile doktorlar arasındaki dijital iletişime odaklanarak özellikle teşhis sonrası süreçte doktorların hastalarının son durumlarını uzaktan takip etmesini sağlayan Beijing merkezli sağlık girişimi Miaoshou Doctor, yeni yatırım turunda Qiming Venture Partners, Sequoia Capital China ve INCE Capital’dan 85 milyon dolarlık yatırım aldı. China Money Network'e göre girişim aldığı yatırımı; online hastane, sağlık teknolojileri, sağlık sigortası ve reçete yönetimini geliştirmek için kullanacak.

 • Sağlık ekiplerinin gelişmiş klinik ihtiyaçları için tasarlanmış videolu görüşme hizmeti sunan İngiltere merkezli healthtech girişim Visionable, West Hill Capital liderliğinde 6.6 milyon avro yatırım aldı. 2015 yılında kurulan girişim, klinisyenlere daha iyi hasta bakımı sunmaları için evrensel bir video iş birliği platformu sunuyor. Kamu ve özel sektördeki sağlık profesyonelleri, Visionable’ı sanal görüşmeler, çok disiplinli takım toplantıları ve Covid-19 hastalarını sevdiklerine bağlamak için kullanıyor.

API

 • Kullanıcılarına uygulama programlama arayüzü (API) inşa etme ve oluşturulan API’ları paylaşma imkânı veren Bangalor merkezli girişim Postman, Insight Partners’ın liderlik ettiği Seri C yatırım turunda 150 milyon dolar yatırım aldı ve 2 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı. Şirketin topluluğunda halihazırda 11 milyon yazılımcı, müşteri portföyünde ise yaklaşık 500 bin şirket bulunmakta.

FINTECH

 • Global MD Portföy’ün yönettiği ve Turk Holding’in tek yatırımcı olduğu Turk Holding Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ilk yatırımını elektronik para şirketi yerli girişim Payfull’un yüzde 50 hissesini 1.8 milyon liraya satın alarak yapıyor. Global MD Portföy Genel Müdürü Barış Subasar bir yıl içinde fonun büyüklüğünü 20 milyon liraya çıkarmayı ve gelecek dönemde 6-7 şirkete daha ortak olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

 • Yüzde 100 iştiraki Albaraka Portföy Yönetimi tarafından kurulan Albaraka Fintech Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, tüm banka hesaplarının güvenli bir şekilde tek bir ekrandan takip edilmesini sağlayan akıllı banka asistanı uygulaması Vomsis’e 700 bin TL yatırım yaptı. Albaraka Garaj girişimlerinden olan Vomsis ile birlikte 2019’dan bu yana beşinci kez Garaj girişimcilerine destek olan Fonun, bugüne kadarki toplam yatırım tutarı 4 milyon TL’ye ulaştı.

LOJİSTİK

 • Endonezya merkezli tek noktadan (one-stop) lojistik çözümleri sunan platform Shipper, teknoloji odaklı yatırımlar yapan Prosus Ventures'ın (eski adıyla Naspers Ventures) liderliğindeki Seri A yatırım turunda bilinmeyen bir miktarda yatırım aldı.

TASARIM

 • Blackbird ve Sequoia Capital China'nın liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 60 milyon dolar yatırım alan ve hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde tasarımlar oluşturmayı sağlayan Canva'nın değerlemesi 6 milyar dolara ulaştı. Aydın Şenkut'un yatırım şirketi Felicis ile birlikte Bond, General Catalyst gibi önemli isimler de yatırım turuna katıldı. Yeni yatırımla birlikte girişimin aldığı toplam yatırım ise 300 milyon doları aşmış oldu.

SATIŞ OTOMASYONU

 • Yarı otomatik satış etkileşim platformu olarak görev yapan girişim Outreach, Sands Capital liderliğinde gerçekleşen F serisi yatırım turunda 50 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Alınan 50 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte şirketin değerlemesi ise 1,33 milyar dolar seviyesine ulaştı. Alınan yatırım yeni ürünlerin geliştirilmesi ve yeni pazarlara açılmak için kullanılacak.

İNGİLTERE’NİN EN HIZLI UNICORN’U

 • Müşterilerin ayağına 72 saat içinde ikinci el araba getirme hedefiyle 18 ay önce kurulan İngiliz girişim Cazoo, son düzenlediği yatırım turu kapsamında 25 milyon pound yatırım aldığını duyurdu. Yatırımın ardından 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim, İngiltere’nin en hızlı unicorn‘u oldu.

QUANTUM TEKNOLOJİLERİ

 • Kuantum bilgisayarlar için yazılım geliştirme araçları üreten Singapur merkezli Horizon Quantum, Sequoia Capital India’nın önderlik ettiği bir yatırım turunda 3.23 milyon dolar yatırım aldı.

Kuantum teknolojileri üzerine odaklanan girişimler son dönemlerde oldukça dikkat çekmekte. Geçtiğimiz hafta da İngiltere merkezli Universal Quantum 4 milyon avro yatırım almıştı.


E-TİCARET

 • 150’den fazla para birimini geçerli kılan API merkezli platformuyla satıcılara kolaylık sağlayan Checkout.com, bugün yayınladığı açıklamayla birlikte Seri B turu sonucunda 150 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Tur, 8. yaşında giren şirketin değerlemesini 5.5 milyar dolara çıkardı.

Geçtiğimiz sene düzenlediği tarihe geçen Seri A turu, Checkout’a toplamda 230 milyon dolar getirerek Avrupa’da düzenlenmiş olan en büyük Seri A turu olmuş ve rekor kırmıştı. Hatta şirket, eline geçen yatırımla birlikte Fransız girişim ProcessOut‘u satın alarak girişimin teknolojilerini kendi platformuna entegre etmişti.

III. Genel Haberler


E-BİSİKLET DÖNÜŞÜMÜ

 • Mevcut standart bisikletleri elektrikli bisikletlere dönüştürmek için dönüşüm kiti üreten yerli girişim Byqee, kısa süre önce Turkcell'in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı'nda destek toplamaya başladı. 34 bin TL toplamayı hedefleyen girişimin, şu an için Arıkovanı'nda 44 bin 810 TL topladığı görülüyor.

FACEBOOK YATIRIM FONU

 • • Facebook, yatırım fonu kurmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar 85 firma satın alan ve 25 girişime yatırım yapan Facebook, yeni kuracağı fon ile dünyayı değiştirecek girişimlere yatırım yapacak.

ZOOM VE UÇTAN UCA ŞİFRELEME

 • Görüntülü konuşma uygulaması Zoom, geçen haftaki bültenimizde de belirttiğimiz ve birkaç haftadır çok tartışılan, ücretsiz kullanıcılarına uçtan uca şifreleme sunmayacağına yönelik politikasını değiştirerek bütün kullanıcılara ilgili özelliği sağlayacağını duyurdu.

E-SPOR

Türkiye’nin en büyük oyun ve e-spor etkinliği INTEL ESL Gaming Fest kapsamında Türkiye’nin en önemli oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup hayata geçti. Toplam 1 milyon 250 bin TL değerinde ödülün dağıtılacağı yarışma ile Türkiye’den dünyaya açılacak başarılı girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.


Eylül ayında İzmir Kültürpark fuar alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan yarışma, TV ve dijital kanallardan canlı olarak Türkiye’ye ve tüm dünyaya yayınlanacak.


AMAZON VE KARBONSUZ BİR GELECEK

 • Amazon, bugün yapılan bir açıklamada karbonsuz bir geleceğe odaklanan yeni bir risk sermayesi fonuna 2 milyar dolar yatıracağını, yenilenebilir enerji ile tamamen güçlendirilmesi için de hayata geçişinin hızlandırıldığını açıkladı.

CEO Jeff Bezos bir basın açıklamasında “Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, iyi kurulmuş işletmeler ve de bu süreci etkileyen herkes dikkate alınacak. Her bir muhtemel yatırım, sıfır karbona giden yolu hızlandırma ve gezegenin gelecek nesiller için korunmasına yardımcı olma potansiyeli ile değerlendirilecek.” dedi.


COVID-19

 • İTÜ ARI Teknokent firmalarından yerli N99 maske filtresi üreten MEMSİS, "sitokin fırtınasına" da çözüm getiriyor.

MEMSİS Çevre Teknolojileri, N95 ve üzeri koruyuculuk sağlayan kumaşı Türkiye'de imal etmeyi başardı. Makina ve Kimya Endüstrisi ile yapılan çalışmalar neticesinde koruyuculuk oranı %99 olan maskeler üretilmeye ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmaya başlandı. MEMSİS'in bir diğer çalışması ise COVID-19 hastalarının yoğun bakımda hayatlarını kaybetmesine neden olan sitokin fırtınasının giderilmesine yönelik çalışmalar da yapıyor.


IV. Rapor


İSTANBUL TEKNOLOJİ GİRİŞİMCİLİĞİ

 • Endeavor Türkiye tarafından hazırlanan “2019 İstanbul Teknoloji Ekosistemi Haritası” yayınlandı. İstanbul Teknoloji Ekosistemi Raporu ile girişimciler açısından sektörün durumu, güçlü ve zayıf yönleri değerlendiriliyor.

İstanbul’da bulunan 865 teknoloji girişimi üzerinden hazırlanan raporda girişimler ağırlıklı olarak e-ticaret, ödeme altyapıları ve hizmet olarak yazılım (SaaS) alanlarına odaklanmakta. İstanbul’da her yerli 12 girişim için bir kuluçka ve bir hızlandırma merkezi düşüyor. Girişimci destekleme altyapısında ise 2010 yılında 5 olan destekleyici kurum sayısı 2019 sonu itibarıyla 80’i geçmiş durumda.


Çalışmada girişimcilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin de ilgili mevzuatın yetersizliği olduğu belirtiliyor. Görüşme yapılan katılımcıların yüzde 50’den fazlası bunun ciddi veya çok ciddi bir sorun bir olduğunu düşünüyor.


2019 yılı itibariyle İstanbul’da kurulmuş veya genel merkezi İstanbul’da yer alan yaklaşık 865 teknoloji şirketi bulunuyor. Bu şirketler 25 binden fazla çalışana tam zamanlı ve kalıcı istihdam sağlıyor. Öte yandan istihdama katkının çoğu büyük şirketlerden geliyor. Bu istihdamın yüzde 68’i, minimum 50 çalışana sahip 107 yerli teknoloji şirketinden geliyor.


İstanbul’un en önemli avantajlardan biri olarak deneyimli girişimcilerin bu tecrübelerini melek yatırımcı ve mentor olarak ekosisteme aktarmaları olarak görülüyor. İstanbul’da bulunan 865 teknoloji girişimi incelendiğinde, deneyimli bir girişimciyle bağlantısı bulunan bir şirketin yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme performansına sahip olduğu gözleniyor.


“İstanbul teknoloji ekosisteminin gelişmesinin sebebi; köklü girişimcilerin kaynaklarını ekosisteme geri yatırmasıdır.


Girişimciler tarafından yönetilen destek kuruluşları ve yatırım şirketleri, network etkisinin güçlenmesinde önemli rol oynamaktadır.


Topluluğa geri yatırılan kaynakların azalmasıyla birlikte ekosistem hareketliliği de yavaşlamaktadır.”


V. Patent

Portföyünde 55 patent bulunan WhatsApp, bir süredir Hindistan’da test ettiği ödeme özelliğini dün itibarıyla Brezilya’da kullanıma açtı. Kullanıcılar, WhatsApp üzerinden para gönderip ödeme alabilecekler.

 • Patent Effect’in son dönemde yatırımcı kimliğiyle öne çıkan Sinan Güler ile çekmiş olduğu “Spor Teknolojileri, Global Trendler ve SG Spor Girişimleri Hızlandırıcı Programı” hakkında konuşulan podcast, bu alandaki girişimci olmak isteyenlere yönelik çok değerli sohbetleri içerisinde barındırıyor.

VI. Dikkat Çeken: Templay ve Mflow

Templay: Workup girişimcilik programın altıncı dönemine seçilen girişimlerden Templay (eski adıyla Enpratik), küçük işletmeler ve girişimler için hazır web sitesi hizmeti veriyor. Kod ve yazılım bilgisi olmayanlar için basit bir çözüm sunan Templay, son yıllarda önemi hızla artan hazır web sitesi kurulumu noktasında basit çözüm sunuyor. Seren Güzel tarafından Temmuz 2019’da İstanbul’da kurulan girişimin iş modeli B2C olup, SaaS olarak çalışmalarını sürdürüyor.


MFlow: GOSB Teknopark kuluçka Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren girişim, yönetim sistemi (ISO, BRC, FSSC vs.) uygulayan işletmelerin tüm kağıt işlerini dijitalleştiren bir B2B SaaS girişimidir. İlkin Kılıç ve Sibel Taşhan Yurtseven tarafından Eylül 2019’da İstanbul’da kurulan girişim şu an ödeyen müşteriler aşamasında. Girişim, yönetim sistemlerinin sürdürülebilirliğini, kağıt veya ofis yazılımları üzerinden yürütülmeye çalışan tüm işleri dijitalleştirerek kolaylık ve yasal zorunluluk olan “izlenebilirliği” sağlayan bir yazılım sunuyor.


VII. Ve Diğer Her Şey

 • Yazı: “Four Weddings & A Funeral”

“Teknoloji devleri yatırımcılarını tatmin etmek ve rekabette geri kalmamak için satın almalarla büyümek zorunda. Bu konuda olası 4 birleşme ve bir kötü son”

 • Rapor: İsviçre merkezli IMD Business School'un yayımladığı 2020 Dünya Rekabetçilik Raporu'na göre Singapur, geçtiğimiz yıl aldığı ilk sırayı korurken bunu Danimarka ve İsviçre takip etti. 2019'da üçüncü sırada olan ABD, yedi basamak gerileyerek onuncu sıraya düştü. Ülkenin, on dörtten yirminci sıraya gerileyen Çin'le girdiği ticaret savaşı, iki taraf için de büyüme trendlerini olumsuz etkileyen bir etken olarak öne çıktı.

 • İnternet Sitesi: ETBİS ve E-Ticaret Bilgi Platformu

Gerek girişimcilerin gerekse tüketicilerin e-ticarete dair tüm sorularına kolayca tek bir adres üzerinden ulaşabileceği bir bilgi kaynağı olan Elektronik Ticaret Bilgi Platformu kamuoyuna 24 Haziran’da Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN tarafından tanıtılıyor.


Bu kapsamda, E-Ticaret Akademisi, Kayıtlı Site Sorgulama, İstatistik ve Raporlama, E-Ticaret Danışmanı, Forum, Etkinlik, Anket ile ETBİS Kayıt ve Bildirim Modülleri işletmelerin ve tüketicilerin hizmetine açılıyor.


Böylelikle e-ticaret verilerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesi, istatistik oluşturulması ve sektörün ihtiyaçlarına karşılık verecek orta ve uzun vadeli e-ticaret politikaları oluşturulması mümkün hale geliyor.

 • Video: Idea Coaching’in SmartAlpha’nın kurucusu Utku Kaya ile yapay zekâ ve uygulama alanları üzerine ettiği sohbet, bu alana ilgi duyanlar için verimli bir kaynaktır.KAYNAKÇA

https://techcrunch.com/2020/06/22/microsoft-confirms-acquisition-of-cyberx-to-boost-security-in-its-iot-business/

https://webrazzi.com/2020/06/20/yabb-influencer-pazaryeri-fangoyu-satin-aldi/

https://www.webtekno.com/natro-team-blue-satildi-h95488.html

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-16/telia-said-in-talks-to-sell-turkcell-stake-to-turkey-wealth-fund

https://news.crunchbase.com/news/chinese-startup-miaoshou-doctor-lands-85m

https://www.eu-startups.com/2020/06/london-based-visionable-raises-e6-6-million-to-grow-its-telemedicine-video-collaboration-platform/

https://news.crunchbase.com/news/postman-raises-150m-reaching-2b-valuation

https://egirisim.com/2020/06/17/turk-holding-gsyf-yerli-girisim-payfullun-yuzde-50-hissesini-1-8-milyon-liraya-satin-aliyor/

https://egirisim.com/2020/06/18/vomsis-albaraka-fintech-girisim-sermayesi-yatirim-fonundan-700-bin-tl-yatirim-aldi/

https://www.techinasia.com/shipper-bags-series-money-double-down-indonesia

https://webrazzi.com/2020/06/23/60-milyon-dolar-yatirim-alan-canva-nin-degerlemesi-6-milyar-dolara-ulasti/

https://webrazzi.com/2020/06/17/satis-etkilesim-platformu-outreach-50-milyon-dolar-yatirim-aldi/

https://news.sky.com/story/online-car-retailer-cazoo-becomes-fastest-british-unicorn-12012734

https://techcrunch.com/2020/06/22/horizon-quantum-raises-3-23m-for-its-quantum/

https://capslocknext.com/ingiliz-e-ticaret-devi-checkout-com-150-milyon-dolar-yatirim-aldi/

https://techcrunch.com/2019/05/02/a-quiet-london-based-payments-startup-just-raised-among-the-biggest-series-a-rounds-ever-in-europe/

https://arikovani.com/projeler/byqee-en-hafif-e-bisiklet-donusumu/detay

https://techcrunch.com/2020/06/17/zoom-u-turns-on-no-e2e-encryption-for-free-users/

https://egirisim.com/2020/06/23/izmir-oyun-girisimcilerine-125-milyon-tllik-odulun-dagitilacagi-next-game-startupa-hazirlaniyor/

https://capslocknext.com/amazon-karbonsuz-bir-gelecek-icin-2-milyar-dolarlik-yesil-enerji-fonu-olusturacagini-acikladi/

https://www.ariteknokent.com.tr/tr/nedir/basinda-itu-ari-teknokent/maskenin-de-otesinde

http://insight.endeavor.org/partner/istanbultechmap/Mapping_Istanbul_Tech_Endeavor_Insight_TR.pdf

https://worldwide.espacenet.com/patent/search?q=pa%20%3D%20%22whatsapp%22

https://open.spotify.com/episode/4ohvdMgJmLy8kui985VA78

https://egirisim.com/2020/06/22/templay-kucuk-isletme-ve-girisimler-icin-hazir-web-sitesi-hizmeti-sunan-saas/

https://egirisim.com/2020/06/22/mflow-isletmelerin-tum-kagit-islerini-dijitallestiren-saas-girisim/

https://www.profgalloway.com/four-weddings-a-funeral

https://www.imd.org/news/updates/IMD-2020-World-Competitiveness-Ranking-revealed

https://www.eticaret.gov.tr/

https://www.youtube.com/watch?v=rPqSznO9V-I


YAZAR

Girişim Sermayesi Bülteni


Comments


bottom of page