top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 10. Sayı

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • Mastercard, Utah merkezli fintech girişimi Finicity'yi 825 milyon dolara satın alacağını açıkladı. Şirkete göre bu satın alma işlemi, Mastercard’ın açık bankacılık platformunu güçlendirecek. Girişim, gerçek zamanlı veri toplama ve API’lar aracılığıyla entegrasyonlar, finans yönetim süreçleri gelişimi, ödemeler takibi ve otomatik kredi kararları altyapıları sağlıyor.

Finicity’nin satın alınması geçtiğimiz yılki PayPal’in Honey'i 4 milyar dolara ve Visa’nın Plaid'i 5,3 milyar dolara satın almasından sonraki kayda değer fintech devralmalarından biri sayılıyor. Finicity’nin satın alım miktarı Honey ve Plaid’den düşük olsa da, büyük bir miktar olarak görülüyor.

 • Amazon, otonom araç sistemleri geliştiren gelişim Zoox’u satın aldığını açıkladı. Anlaşmanın detayları hakkında bir bilgi henüz yok, ancak Information ve Financial Times'a göre satın alma bedeli 1.2 milyar doların üzerinde. Bu satın alım, şirketin gelecekte sürücüsüz teslimat sistemleri geliştirmeye odaklanacağını gösteriyor.

 • Önceki bültenlerimizde de yer verdiğimiz, Just Eat Takeaway'in Grubhub'ı 7,3 milyar dolar karşılığında satın alacağı haberi ardından Uber, her ne kadar Grubhub'ı satın alamamış olsa da bir başka online yemek teslimatı girişimi olan Postmates'e teklif götürdüğünü açıkladı. Görüşmeleri devam eden anlaşma, The Wall Street Journal'a göre, yaklaşık 2,6 milyar dolar değerinde olabilir ve bu hafta içinde sonuçlandırılabilir.

II. Yatırımlar


YAZILIM

 • Bilgi entegrasyonu, görselleştirilmesi ve analizine yönelik yazılımlar geliştiren San Francisco merkezli girişim Palantir Technologies, yeni yatırım turunda 500 milyon dolarlık yatırım aldığını ve birkaç hafta içinde halka arzına başlayacağını duyurdu. Aldığı yatırımla Palantir’in toplam yatırım miktarı 2.5 milyar doları bulmuş oldu.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Kişisel kazalardan sonra tüketicilerin sigorta şirketlerinden adil tazminat almalarına yardımcı olan ve bu tazminatı hesaplayan İsveç merkezli girişim Insurello, İskandinav girişim sermayesi fonu Inventure liderliğindeki yatırım turunda 7.1 milyon avro yatırım aldı. Aldığı bu yatırımı global büyümede kullanacak olan girişim toplam almış olduğu yatırım miktarı 11.7 milyon dolar oldu.


ETKİNLİK VE NETWORK

 • 2019 yılında kurulan İngiltere merkezli çevrimiçi canlı etkinlik platformu Hopin, IVP‘nin liderliğindeki Seri A turunda 35.6 milyon Euro yatırım aldı. Tura Salesforce Ventures ve Accel, Northzone, Seedcamp ve Slack Fund da katıldı. Amacı, katılımcıların dünyanın her yerinden insanlarla daha verimli bir şekilde öğrenebileceği, etkileşime girebileceği ve iletişim kurabileceği çevrimiçi bir platform olma amacı güden platform; oturumlar, network ortamı, ara oturumlar (yuvarlak masa toplantıları), sponsorlar, biletler, analitik özellikleriyle öne çıkıyor.

BİYOTEKNOLOJİ VE YAPAY ZEKA

 • İlaç keşfini hızlandırmak için yapay zekâdan yararlanan Toronto merkezli biyoteknoloji şirketi Cyclica, Drive Capital'ın liderliği üstlendiği B Serisi yatırım turunda 17 milyon dolar yatırım aldı. Böylece şirketin aldığı toplam yatırım miktarı ise 23.8 milyon dolara ulaşmış oldu. Cyclica, bu noktada Ligand Design ve Ligand Express olmak üzere yapı temelli ve yapay zeka destekli ilaç keşif ürün grubu sunuyor.

YAZILIM VE YAPAY ZEKA

 • Berlin merkezli kurulan ve aldığı yatırım sonrası merkezini San Francisco’ya taşıyan yapay zeka destekli chatbot şirketi Rasa, Seri B turunda Andreessen Horowitz ve Accel Partners gibi yatırımcılardan 26 milyon dolar yatırım aldığını bildirdi. Girişim aldığı yatırımı makine öğrenimi araştırmasına daha fazla fon sağlamak ve ürün portföyünü genişletmek için kullanacak. Rasa, Geliştiricilerin chatbot geliştirmelerine yardımcı olmak isteyen, açık kaynak kodlu bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

MEDİTASYON

 • Kişiye özel meditasyon önerileri sunan ve yurt dışında büyümesini sürdüren yerli girişim Meditopia, 15 milyon dolar yatırım alarak 60 milyon dolar değerleme ile yeni yatırım turunu tamamlamaya hazırlanıyor. Şirket tarafından henüz bu konuda resmi açıklama yapılmamış olsa da; Webrazzi’ye göre girişimi destekleyen yatırımcılar arasında Spotify'ın da yatırımcısı olan Creandum yer alıyor. Daha önce ABD'den Vela Partners, Almanya'dan Atlantic Labs’in katıldığı bir önceki yatırım turuna bakılırsa, yabancı yatırımcıların Meditopia'ya ilgi gösteriyor.

MOBİL OYUN

 • Mobil oyun alanında inovatif ürünler oluşturmayı hedefleyen yerli girişim Veloxia, ikinci yatırım turunda, global ölçekte 100 milyonun üzerinde kullanıcıyı bünyesinden barındıran mobil uygulamalara imzasını atmış bir diğer yerli girişim MobileX‘ten 440 bin dolar yatırım aldığını egirişim üzerinden duyurdu.

KADIN ÜRETİCİLER

 • Kadın kooperatiflerini ve kadın üreticileri blockchain destekli altyapısıyla beraber büyük pazarlarla buluşturan Kadınların Elinden, 1 milyon dolar değerlemeyle yatırım aldığını özel olarak egirişim üzerinden duyurdu. 2018 yılında kurulan yerli girişim, özellikle Anadolu’da yer alan kadın kooperatiflerindeki üretici kadınların ürettiği doğal gıdaları hem kurumsal hem bireysel müşterilerle buluşturuyor.

PAKET YÖNLENDİRME SERVİSLERİ

 • Türkiye’den yurt dışına alışveriş yapmayı kolaylaştıran yerli girişim Yollando, 2018 yılda 2,5 milyon TL değerleme ile yatırım almıştı. Paylaşılan bilgilere göre alışveriş ve paket yönlendirme girişimi Yollando, Tarvenn’in liderlik ettiği yatırım turunda ikinci yatırım turunu 10 milyon lira değerleme ile 2,2 milyon lira yatırım alarak tamamladı.

 • Uluslararası alışveriş ve paket yönlendirme servisleri sunan Yollando.com, yurt dışındaki kullanıcılarına, Türkiye’de bir teslimat adresi tanımlayarak tüm e-ticaret sitelerinden kolayca alışveriş yapmalarını sağlıyor. Yurt dışındaki kullanıcılar, Yollando adresini kullanarak Türkiye’den istedikleri ürünleri kolaylıkla satın alabiliyor ve Yollando adreslerine gönderebiliyor.

SAĞLIK

 • Paylaşılan bilgilere göre yerli sağlık girişimi Inofab Health (Spirohome), solunum hastalıkları klinik araştırma teknolojileri alanında çalışan ERT ve Türkiye’nin en önemli elektronik üreticilerinden olan KAREL’den 100 milyon lira değerleme ile stratejik bir yatırım aldı. Yatırım miktarı ile ilgili bir bilgi ise henüz paylaşılmadı.

Inofab Health aldığı yatırım ile birlikte ABD pazarı için FDA onayını tamamlamayı hedefliyor. Şirket, sadece donanım ürünleri ile değil yeni geliştirdiği Spirocloud isimli uzaktan hasta takip yazılımları ile sistem çözümü olma yolunda da ilerliyor.


III. Genel Haberler


REKABETİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK

 • Türkiye'de Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanununda değişiklik öngören yasa Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle, Avrupa Birliği mevzuatıyla da uyumlu olan etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması testine geçilerek, birleşme ve devralma işlemlerinin ortaya çıkaracağı tek taraflı etkilerin ve iş birliği etkilerinin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi amaçlanıyor.

QNBEYOND VENTURES

 • QNBEYOND Hızlandırma Programı ile girişimcilik ekosisteminde önemli bir yer edinen QNB Finansbank, erken aşama girişimlere yatırım yapmak için 15 milyon dolar ayırdığı QNBEYOND Ventures‘ı resmi olarak duyurdu. Hem Türkiye’de hem de globalde yapılacak yatırımların ana odağında bankanın stratejik hedefleri ile örtüşen ve finansal servislerin geleceğini şekillendirebilecek girişimler olacak. QNBEYOND Ventures’ın yatırım yapacağı öncelikli alanlar ise şöyle: Finansal Teknolojiler (FinTech), SaaS, Siber Güvenlik, Yapay Zeka, Büyük Veri, Perakende Teknolojileri (Retailtech), RegTech, Pazar Yeri (Marketplace), Sigorta (Insurtech), Tarım Teknolojileri (AgriTech) ve PropTech.

KKR ASYA FONU

 • New York merkezli yatırım şirketi KKR, Asya fonu için 10 milyar dolardan fazla para topladı. Satın alma devi 12,5 milyar dolarlık sermaye hedefinin %80'ini yedi aylık bir süre zarfında gerçekleştirdi. Bu ayın sonunda ilk turu kapanan fon, böylece Hillhouse Capital'ın 2018'de topladığı 10,6 milyar dolarlık Asya fonunu geride bırakmış oldu.

 • İnovasyon yarışmaları odaklı girişim Xathon, 10-12 Temmuz tarihlerinde Birleşmiş Millet Kalkınma Programı (UNDP) kapsamında sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda katılımcıların takımlar halinde çeşitli oyunlar geliştirdiği bir yarışma düzenleyeceğini duyurdu.

WHATSAPP PAY

 • Brezilya Merkez Bankası, bu ay ülkede faaliyete giren ve Brezilya’yı bu hizmeti kullanan ilk ülke yapan WhatsApp Pay’i uygulamanın ülkenin mali otoriteleri tarafından uygulanması öngörülen gerekli süreçlerden geçmediğini ve bu durumun rekabet ve veri gizliliği konularında bazı sıkıntılar yarattığı için askıya aldı.


WIRECARD SKANDALI

 • Almanya'nın öncü fintech şirketi Wirecard'ın 2019 bilançosunda 1,9 milyar avronun eksik olduğu ve EY tarafından 3 yıldır Wirecard’ın banka belgelerinin hiç incelenmediği ortaya çıktı. Buna ek olarak, şirket regüle edilmiş bir sektörde faaliyet gösterdiğinden kamu düzenleyicisi kurumun da işini yapmadığı görülüyor. 24 milyar avroluk piyasa değeri ile ülkenin en büyük 30'u arasına giren şirketin eksik bilançosunun ardından %62'lik bir değer kaybetti ve aşırı borçları sebebiyle iflas sürecinin başlattı.

Bu skandalın üzerine Alman hükümeti, ülkedeki bazı finansal denetim kurumlarını yeniden yapılandırmaya hazırlanmaya başladı. Bild am Sonntag’ın haberine göre, Adalet ve Maliye Bakanlıkları borsaya kote şirketlerin mali tablolarını denetleyen yarı özel bir kuruluş olan Financial Reporting Enforcement Panel (FREP) ile ilişkilerini kesecek.


SG SPOR GİRİŞİMLERİ HIZLANDIRICI PROGRAMI

 • Profesyonel Türk Basketbolcusu ve Melek Yatırımcı Sinan Güler tarafından, spor ve girişimcilik ekosistemlerinin gelişimini desteklemek için hayata geçirilen SG Spor Girişimleri Hızlandırıcı Programı'nın Demoday'i online bir etkinlikle gerçekleşti.


SG Spor Girişimleri Hızlandırıcı Programı, farklı teknoloji alanlarında faaliyet gösteren ve spor eksenli sorunlara çözümler sunan spor girişimlerinin büyümesine yardımcı olmak, yatırımcıları ulusal ve global spor girişimcileri ile tanıştırmak ve seçilen girişimleri ülkemiz spor ekosistemi paydaşlarıyla buluşturabilmeyi amaçlıyor.


SG Spor Girişimleri Hızlandırıcı Programı'nın Demoday'inde sunum yapan altı girişim ise e-playout, Garage Live, PlayDecent, Sporzy, Uniqgene ve Woxis oldu.


IV. İstatistik


TÜRKİYE’NİN E-TİCARETİ

 • E-ticaret Bilgi Platformu’nun yayınladığı verilere göre, Türkiye’de toplam 68.457 işletme e-ticaret faaliyeti yürütmektedir. Bunların 57. 394 tanesi pazaryerlerinde yer alırken, 5.139 tanesi hem kendi sitesinde hem de pazaryerlerinde satış yapmaktadır.


E-ticaret hacminin sektörlere dağılımına bakıldığında, 15.3 milyar lira ile havayolları sektörünün lider olduğu görülmekte, ardından 13.8 milyar lira ile giyim, ayakkabı ve aksesuar gelmektedir. Bunları 13.3 milyar lira ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri takip ederken ardından 9.3 milyar lira ile seyahat, 8.5 milyar lira ile elektronik ve 5 milyar lira ile yemek geliyor. Havayolları ve seyahat sektörü kapsam dışı bırakıldığında ise e-ticaret hacmi 111.4 milyar lira olarak karşımıza çıkmaktadır.


Ödeme tipine göre sipariş tutarlarına bakıldığında, 2019 yılında Türkiye’de internetten; kartlı ödeme, kapıda ödeme ve eft/havale ödemeleri kapsamında toplam 1.36 milyar adet sipariş verilmiştir. Bunun 657 milyon adeti havale/eft yoluyla gerçekleşirken, 532 milyon adeti kart ile, 176 milyon adeti ise kapıda ödeme yoluyla gerçekleşmiştir.


2019 yılı toplam e-ticaret tutarının %85’i yurt içi harcamalardan, %9’u diğer ülkelerin Türkiye’deki e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalardan, %6’sı ise vatandaşların yurt dışından yaptığı harcamalardan oluşmaktadır.


MOBİL OYUN

 • Mobil oyun pazarının 2020-2025 yılları arasında yüzde 14 YBBO büyüme beklentisi’nin yanı sıra, 2020 yılında mobil oyun gelirleri tüm oyun sektörünün yüzde 57’sine tekabül ediyor. 2019’da dünyada mobil yapılan ödemelerden her 1 doların 74 cent’i oyuna gitmiş. Sektördeki devlerin hem Türkiye’den hem de dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığı büyük satın alma ve birleşmeler de bunun bir sonucu. Ayrıca pandemiye rağmen 2020 yılında mobil reklam harcamalarının geçen yıla göre en az yüzde 27 daha fazla olması bekleniyor.


V. Patent

 • İklim Değişikliğine karşı geliştirilen teknolojilere ait patentlere göre en fazla patent başvurusu yapılan 3 temel segment şu şekilde ortaya çıkıyor: foto-voltaik enerji, biyolojik su arıtma sistemleri, elektromobilite için bataryalar.

 • Unilever, iklim değişikliği projelerine 1.1 milyar dolar ayırdı. Portföyünde 150'ye yakın iklim değişikliği ile ilgili patent bulunan Unilever, ürünlerindeki sera gazı emisyonunu sıfırlamak için iklim değişikliği projelerine önümüzdeki on yıl içinde 1.1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bugüne kadar 66 girişime yatırım yapan Unilever Ventures'ın bu planı, bu alanda çalışan girişimciler için bir fırsat olabilir.

 • Yukarıda satın alımından bahsettiğimiz otonom teknolojilere odaklanan girişim Zoox’un portföyünde 111 tane patent bulunuyor.


VI. Dikkat Çeken: Modimu

Modimu, sağlık alanında geliştirdiği teknolojik çözümler ile kişilerin kronik hastalıklarını takip etmelerini sağlayan, destekleyici yapay zekâ sistemiyle hastaların sağlıklı yaşam yolculuğuna rehberlik eden, sağlık kurumlarına uzaktan hasta izleme yazılımı sağlayarak doktorların hızlı ve etkili karar vermelerine yardımcı olan akıllı bir dijital asistan olarak karşımıza çıkıyor. 23 Nisan'da yayına başlayan Modimu. Çok kısa bir sürede 7.000’in üzerinde kullanıcı testine ulaştı ve salgına dair günlük olarak belirtilerini takip edebilecekleri bir değer yarattı.


Akıllı sağlık asistanı Modimu şu anda aktif yatırım turunda.


VII. Ve Diğer Her Şey

Eğitim: Borfin’in “Uygulamalı Yatırım Fonları Eğitimi”nde:

 • Yatırım fonu nedir? Neden tercih etmeliyim?

 • Yatırım fonunun sunduğu fırsatlar ve riskler nelerdir?

 • Yatırım fonunun içinde yer alabilecek tüm yatırım araçlarının özellikleri nelerdir?

 • Türlerine göre yatırım fonları nelerdir?

 • Yatırım fonlarının portföy dağılımı nasıldır?

 • Yatırım fonlarının risk analizi nasıl yapılır?

 • Yatırım fonlarını alıp satarken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Hangi fon size göre? sorularına yanıt veriliyor.

Eğitimleri daha yakından inceleyebilmek için websitesi ziyaret edilebilir.


Podcast: Patent Effect Patentpreneurs Serisi’ni 3. bölümünde, portföyünde 2 patent bulunan VIVOO'nun kurucu ortaklarından Miray Tayfun ile girişimlerinin patent yolculuğunu ve patent temelli ürünler geliştiren diğer girişimcilerin bu yolculukta nelere dikkat etmeleri gerektiği üzerine konuşuyor.KAYNAKÇA

https://news.crunchbase.com/news/mastercard-to-buy-finicity-for-825m/

https://blog.aboutamazon.com/company-news/were-acquiring-zoox-to-help-bring-their-vision-of-autonomous-ride-hailing-to-reality

https://www.wsj.com/articles/uber-in-talks-to-buy-postmates-for-about-2-6-billion-11593487498

https://news.crunchbase.com/news/palantir-lands-500m-in-new-round-of-funding

https://www.eu-startups.com/2020/06/stockholm-based-insurtech-insurello-raises-e7-1-million-for-international-expansion/

https://news.crunchbase.com/news/hopin-raises-40m-as-demand-for-virtual-events-continues-to-rise/

https://news.crunchbase.com/news/cyclica-raises-17m-series-b-to-decentralize-drug-discovery/

https://finance.yahoo.com/news/ai-chatbot-firm-rasa-raises-120153194.html

https://webrazzi.com/2020/06/25/meditopia-nin-60-milyon-dolar-degerleme-ile-yatirim-aldigi-dogrulandi/

https://egirisim.com/2020/06/24/yerli-mobil-oyun-sirketi-veloxia-ikinci-turda-mobilexten-440-bin-dolar-yatirim-aldi/https://egirisim.com/2020/06/29/kadinlarin-elinden-1-milyon-dolar-degerlemeyle-ilk-yatirimini-aldi/

https://webrazzi.com/2020/06/29/inofab-health-spirohome-100-milyon-tl-degerleme-ile-yatirim-aldi/

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200624-1.htm

https://egirisim.com/2020/06/26/qnb-finansbank-erken-asama-girisimlere-yatirim-yapmak-icin-qnbeyond-venturesi-kurdu/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-23/kkr-said-to-amass-10-billion-for-its-biggest-asia-buyout-fund

http://www.xathon.co/g4g/

https://venturebeat.com/2020/06/24/whatsapps-new-payments-system-stalls-in-brazil/

https://www.cnbc.com/2020/06/25/german-payments-company-wirecard-files-for-insolvency.html

https://www.reuters.com/article/us-wirecard-accounts/germany-to-sever-ties-with-accounting-watchdog-after-wirecard-scandal-idUSKBN23Z0JG

https://webrazzi.com/2020/06/26/sg-spor-girisimleri-hizlandirici-programi-girisimler-sinan-guler/

https://webrazzi.com/2020/06/26/sg-spor-girisimleri-hizlandirici-programi-girisimler-sinan-guler/

https://eticaret.gov.tr/istatistikler

https://egirisim.com/2020/06/24/yerli-mobil-oyun-sirketi-veloxia-ikinci-turda-mobilexten-440-bin-dolar-yatirim-aldi/

https://www.reuters.com/article/us-climatechange-unilever/unilever-to-invest-1-billion-euros-in-climate-change-fund-over-10-years-idUSKBN23L0Y6

https://startupmarket.co/modimu

https://www.borfin.com.tr/egitim/Icerik.aspx?ID=7170&UrunID=2396

https://open.spotify.com/episode/3BmP4SOsajPVTdzWsaq3p9


YAZAR

Girişim Sermayesi Ekibi


Comments


bottom of page