top of page

Tahkim Bülteni 2.Sayı

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 20211. HABERLER


Ruth Bader Ginsburg: Tahkim İçin Çabaları

Eylül 2020'de vefat eden Ruth Bader-Ginsburg, feminist duruşu ve insan hakları savaşçısıyla tanınıyor. Ancak RBG yalnızca ABD Yüksek Mahkemesine atanan iki kadından biri değildi, aynı zamanda tahkim alanında da değişiklik yapmaya çalıştı. Kararlarından birinde, yargılama hakkına dikkat çekti. Kararının yanlış olduğu çağrıldı, ancak sınıf davası davalarından kaçınmak için tahkime zorlanamayacağını söyledi ve gerekçesinin işverenlerin, çalışanların yasal işlem hakkının olası ihlali konusundaki kötü niyetine dayandığını söyledi. RBG’yi özlüyoruz.


ABD Başkanı Seçilmiş Joe Biden: Yatırımları nasıl etkileyecek?

Kasım ayında yapılan seçimlerde Joe Biden ABD başkanı olarak seçildi ve bu da yatırım ekosistemini büyük ölçüde etkileyecek. Bazı yazarlar, demokrat ve cumhuriyetçi geçmişi nedeniyle ABD'nin yatırıma daha açık olacağını ve yatırımları memnuniyetle karşılayacağını belirtti. Trump'ın defalarca dile getirdiği, daha kapalı bir karakteristiğe sahip yatırım fikri vardı. ABD’nin kapalı yatırım ekosistemi, COVID-19 nedeniyle yatırımlar konusunda daha da izole oldu. Yorumcular, daha liberal bir yatırım ortamı ve tahkim ve arabuluculuk için daha açık fikirli fikirler görmeyi bekliyorlar. Biden, öncelikle sosyal konulardaki vaatlerini yerine getireceğini, sonrasında ABD’nin eski haline dönmesi için çalışacağını belirtti.


BIT'lerin Kaderi Ne Olacak?

BREXIT'i dünya siyasetiyle ilgilenen ilgilenmeyen herkes biliyor. Ancak “Avrupa Birliği Üye Devletleri arasında İkili Yatırım Antlaşmalarının sona erdirilmesi” konusunda 23 İkili Yatırım Anlaşmasını (“BIT”) tamamen yürürlükten kaldıran ve aşağıdaki ifadeyi içeren bir hüküm bulunmaktadır:


"Yürürlükten kaldırılan hükümler de dâhil olmak üzere belirli AB içi ikili yatırım anlaşmalarının zaten iki taraflı olarak feshedildiğini ve diğer AB içi ikili yatırım anlaşmalarının tek taraflı olarak feshedildiğini ve yürürlükten kaldırılan hükümlerin uygulama süresinin sona erdiğini işaret ederek"


Bu hüküm, daha önce bahsedilen 23 BIT'in yürürlükte olmayacağı anlamına gelir, ancak sözleşmelerin tahkim hükümleri için bu BIT'lere dayanan herhangi bir oyun planı var mı? Sağlanan çözüm ise, tahkim şartında adı geçen tek bir kurum olmaması, dolayısıyla BIT’ler artık yürürlükte olmasa bile, bir uyuşmazlık durumunda, hala bir uyuşmazlık çözüm mekanizmasının var olmasıdır.


2. ETKİNLİKLER

Teknoloji çağında yaşıyoruz, ancak COVID-19 nedeniyle her zaman etkinliklere katılamayabiliriz. Buna çözüm olarak podcast'ler hayatımıza daha çok girmeye başladı. Daha sonra dinleyip durdurabilmek, özellikle tahkim alanında büyük fayda sağlayabilir ve hayatımızı kolaylaştırabilir. Aşağıdaki bağlantıdan uluslararası hukukla ilgili podcast'leri dinleyebilirsiniz:


Link: https://anchor.fm/international-law-talk

“Dünyanın dört bir yanından bir uzman paneli, Singapur Sözleşmesi'nin uluslararası arabuluculuk üzerindeki etkisini ve paydaşların buna nasıl hazırlanabileceklerini analiz edecek. Kuzey Amerika ve Asya'daki çeşitli uzmanlıklardan yararlanarak, uluslararası ticari arabuluculuğun geleceği için eğilimler, tahminler ve tahminler hakkında iç görüler paylaşacaklar. "


Bu linkten etkinliğe kaydınızı yaptırabilirsiniz: https://go.adr.org/global-mediation-webinar-nov18.html?utm_source=mkt&utm_medium=email&utm_campaign=sg-ws-18nov

Comments


bottom of page