top of page

Türkiye’deki Tapular Metaverse’e Taşınıyor


Birçok insanın sanal arazi alıp satmaya başlaması ile Metaverse çılgınlığı Türkiye'yi de vurmuş durumda. Gelen yeni verilere göre Türkiye, OVRLand ismi verilen Metaverse arsalarını en çok satın alan ülke oldu.


OVR isimli platformda yer alan ve OVRLand ismi verilen Metaverse arsalarında haritalar kullanılarak dünya üzerindeki bölgeler altıgen parçalara bölünmekte ve Metaverse arsası olarak satışa çıkarılmaktadır. Veriler ışığında ilgili platformda yer alan OVRLand’i satın alan insanların %95’inin Türkler’den oluştuğu gözlemlenmiştir.


Bu isteğin devamı olarak ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Metaverse ekosistemlerine hazır olmak adına, 3 boyutlu tapu-kadastro bilgilerini Metaverse ve akıllı şehirler gibi dijital ortama hazır hale getirmeye başlamıştır.


Uçak ve uydu görüntüleri üzerinden 3 boyutlu şehir modelleri oluşturmaya başlayan kurum, tapu ve kadastro bilgileri ile binaların mimari projelerini de 3 boyutlu hale getirdi. Proje çerçevesinde 3 boyutlu şehir modelleri, 3 boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri 3 boyutlu hale getirilerek gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirildi.


Pilot il olarak ise Amasya’nın seçildiği ve Metaverse’e taşımaya veya dijital ortamda sunulmaya hazır hale getirildiği belirtildi.


Şehrin dijital verileri akıllı şehirlerin, gayrimenkul pazarlama, kentsel dönüşüm, şehir planlama, gayrimenkul sigorta, afet yönetimi, 3 boyutlu oyun sektörü gibi alanların da temel teknolojik altlığını oluşturacak.


3 boyutlu kadastro projesi olarak adlandırılan çalışma diğer illere yönelik olarak sürdürülmekte ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından önümüzdeki günlerde akademisyenler ve uzmanların katılacağı ve Metaverse ile ilgili tüm detayların anlatılacağı çalıştay düzenlenmeye hazırlanmaktadır.


YAZAR

Av. Ferhan Yıldızlı

Stj. Av. Selenay Köse

Comments


bottom of page