top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 11. Sayı

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • Küresel blockchain şirketi Binance, kullanıcılarının kripto paraları almasına, satmasına, harcamasına ve dönüştürmesine imkan tanıyan sektörün lider çoklu varlık dijital cüzdanı ve Visa banka kartı platformu Swipe'ı satın alma işlemlerinin tamamlandığını duyurdu. Anlaşmanın ayrıntıları ise bilinmiyor. İki şirket, itibari para ve dijital varlıklar arasındaki, özellikle de geleneksel finansal sistemler aracılığıyla kripto para satın alma ve kripto para ile ödeme yapma alanlarındaki boşluğu doldurarak kripto para kullanımının daha da geniş çaplı hale gelmesine yönelik çalışacak.

 • E-imza ve belgeleme girişimi DocuSign, denetlenebilir işlemlerin uzaktan kontrol edilebilmesi için video konferans ve kimlik doğrulama konularında kullanıcılarına destek sunan web tabanlı bir platform olan Liveoak Technologies’i 38 milyon dolara satın alıyor. DocuSign bir süredir online notarizasyon seçeneği üzerinde çalışmakta ve DocuSign Notary’yi geliştirmekteydi. Bu anlaşmanın da bu kapsamda yapıldığı düşünülüyor.

 • Şimdiye kadar FlyMedi ve NetworkDry gibi girişimlere yaptığı yatırımlar ile gündeme gelen Boğaziçi Üniversitesi'nin melek yatırımcı ağı BUBA Ventures, tıp alanında yenilikçi tedavilere odaklanan ve Türkiye’de ve dünyada sağlık alanında orijinal ürün geliştirme projeleri gerçekleştiren Hasbiotech İlaç San. Ve Tic. A.Ş.’yi satın aldı. Hasbiotech ürün geliştirmenin yanı sıra, 2014 yılından bu yana tıp alanında Küba’nın yenilikçi ürünlerini Türkiye pazarına sunuyor.

 • İngiltere merkezli kurumsal yazılım devi Micro Focus, yerli siber güvenlik girişimi ATAR Labs'i satın alıyor. Satın almanın detayları ise henüz bilinmiyor.


Atar Labs, ATAR siber güvenlik robotu ile siber saldırıların hızına ve hacmine yetişemeyen kurumlara destek oluyor. ATAR savunma robotu, ona öğretilen saldırı reflekslerini otomatik olarak işletiyor. Böylelikle ATAR bir güvenlik operasyon merkezi içerisinde sık tekrarlanan işlemleri bir insana uzmana gerek kalmadan işletebiliyor.

 • Dünyanın önde gelen sesli kitap ve e-kitap dinleme girişimlerinden biri olan Storytel, Ortadoğu ve Arapça konuşan dünyanın önde gelen sesli kitap dinleme hizmeti Kitab Sawti‘yi satın alıyor. Storytel Arabia ve Kitab Sawti‘nin bu birleşmesi, tüketicilere dünyadaki en büyük ve en zengin Arapça sesli kitap kütüphanesine erişim sağlayacak bir içerik sunacak.


Halka Arz

2004’te Peter Thiel tarafından kurulan ABD merkezli büyük veri ve analiz girişimi Palantir Technologies özel evraklarını halka arz için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açtığını duyurdu. Palantir ne zaman halka açılmayı planladığını, potansiyel olarak kaç tane hisse satacağı veya halka arz için hisse fiyatı aralığı gibi bilgiler ise vermedi.


II. Yatırımlar


Yabancı Yatırımlar


OYUN

Sony ve Epic Games, 250 milyon dolarlık yeni bir stratejik yatırım duyurdu. Fortnine'ın yapımcısı Epic Games, 250 milyon dolar karşılığında yüzde 1.4'lük hissesini Sony'e sattı. Böylece Epic Games'in değerlemesi 17.86 milyar dolara ulaşmış oldu.


SaaS

Kurumların IT konusunda daha hızlı ve veriye dayalı kararlar almasını sağlayan Bonn merkezli kurumsal mimari yazılımı girişimi LeanIX, Goldman Sachs Growth liderliğindeki D Serisi yatırım turunda 80 milyon dolar yatırım aldı. Aldığı son yatırımla toplam yatırım miktarı 120 milyon doları bulmuş oldu.


ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU

Robotik süreç otomasyonu girişimi UiPath, Alkeon Capital liderliğindeki E serisi yatırım turunda 225 milyon dolar yatırım aldı. Bu yeni yatırım turuyla birlikte girişimin şimdiye kadar aldığı yatırım miktarı 1.2 milyar dolara ulaşırken, değerlemesi de 10.2 milyar dolara yükselmiş oldu. Şirket 2021 sonunda düşündükleri halka arz planını hızlandırdıklarını açıkladı.


VERİ TABANI YAZILIMI

Finlandiya merkezli kurumsal açık kaynak veri tabanı platformu MariaDB, C serisi yatırım turunun uzantısı olan turda milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı ve toplam yatırım miktarını 125 milyon dolara çıkardı. Yapılan açıklamada MariaDB'nin yatırımı şirketin bulut veritabanı olan SkySQL'e odaklanmak için kullanmayı planladığını söylendi.


KİMLİK DOĞRULAMA

Kişi analizi yaparak ve kimlikleri dijital ortamda doğrulayarak dolandırıcılık risklerini tespit etmeyi hedefleyen Tallin merkezli kimlik doğrulama girişimi Veriff, aralarında Y Combinator’ın da bulunduğu bir grup yatırımcıdan 15,5 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim, 2015'te kurulmasından bu yana 23.8 milyon dolar yatırım topladı ve geçen yıl Estonya ağ istihbarat (Network Intelligence) şirketi BrowserID'yi satın aldı.


TELEKOMÜNİKASYON

Geçmiş sayılarda aldığı yatırımlardan çokça bahsettiğimiz Jio Platforms yeni bir yatırım ile karşımıza çıktı. ABD merkezli işlemci üreticisi Qualcomm, Jio Platforms'a 97 milyon dolar yatırım yapacak. Qualcomm, yapacağı 97 milyon dolarlık yatırım ile birlikte Reliance Jio Platforms'un yüzde 0,15 hissesine sahip olacak. Alınan yeni yatırım ile birlikte Reliance Jio Platforms, Nisan ayından bu yana toplamda yüzde 25,2 hissesini 15,69 milyar dolar karşılığında satmış oldu.


Yerli Yatırımlar


YAPAY ZEKA

 • BİGG desteğiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Sema Gül Türk tarafından Samsun Teknopark Kuluçka Merkezi’nde kurulan ve yapay zekâ çözümleri üreten girişim Adapha, 1,25 milyon TL değerlemeyle ilk yatırımını aldı.


 • 2018 yılında Dr. Umut Genç, Can Kurtuluş ve Amedeo Bianchimano tarafından kurulan ve seri üretim araçlar için güvenli yapay zeka (Automotive Safe AI®) tabanlı akıllı yazılım ürünleri geliştiren Eatron, Hirschvogel Automotive Group’un stratejik yatırım kolu olan Hirschvogel Ventures’dan 1 milyon avro üzerinde yatırım aldı. Yatırımın haricinde Hirschvogel ile ulaşım, otonom ve elektrikli araçlarda, güvenli, temiz ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilikler yaratmak üzere ortak bir vizyon için stratejik ortaklık anlaşması da yapıldı. Alınan yatırım, mevcut ve yeni otonom ve elektrikli araçların geliştirilmesini daha da hızlandırmak ve halihazırda üç kıtada müşterileri olan Eatron’un, Avrupa ve dünyadaki satış gelişimini desteklemek için kullanılacak.


ANALİTİK/BIG DATA

Hizmet yerinde toplanan müşteri bildirimlerini mobile taşıyan ve sunduğu geri bildirim yönetimi araçlarıyla markaların müşteri deneyimi ihtiyaçlarına çözüm üreten girişim Pisano, Avrupa’nın önemli bankalarından Raiffeisen Bank'in yatırım şirketi Elevator Ventures'tan 2,5 milyon dolar yatırım aldı.


AKILLI ENDÜSTRİYEL IoT

Yakın zamanda yaptığı PackUpp, Bisu ve Barty gibi yatırımlarla karşımıza çıkan Alesta Yatırım, bu sefer de otomasyon sistemlerinin uzaktan kontrol ve yönetimi teknolojileri üzerine çalışan HUBBOX firmasına 6 milyon değerleme üzerinden 300 bin lira yatırım yaptı.


III. Genel Haberler


BIG FOUR

Birleşik Krallık, Finansal Raporlama Konseyi (Financial Reporting Council) tarafından açıklanan prensiplere uyulması için Big Four olarak bilinen Deloitte, KPMG, EY ve PwC’ye 30 Haziran 2024’e kadar denetim ve danışmanlık operasyonlarını ayırmaları için süre verdi.


E-BEBEK HACKER SALDIRISI

Türkiye'nin ilk internet girişimlerinden biri olan e-bebek, hacker saldırısına uğradı. Şirket, olayı doğrularken ulaşılan bilgilere göre bilgisayar korsanı, sistemi normal seyrine döndürmek için 350 Bitcoin talep etti. Bu miktar, mevcut Bitcoin fiyatıyla yaklaşık 22 milyon 500 bin lira yapıyor.


BU GENÇLİKTE İŞ VAR!

Türkiye genelinde yenilikçi bakış açısını yaygınlaştırmak ve girişimcilik dönüşümünü tetiklemek amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın 2020 girişimleri arasından para ödülü ile desteklenecek projeler 9 Temmuz tarihinde gerçekleşen dijital ödül töreninde belirlendi.


Birincilik ödülü, E-Playout: Kendini geliştirmek isteyen e-spor oyuncularını ve takımlarını; matematik özel dersi alır gibi e-spor eğitimi alabileceği profesyonel/tecrübeli e-spor oyuncuları ve koçları ile bir araya getiren bir platformdur.


İkincilik ödülü, Algeo Biodiesel: Atık su ve baca gazlarını mikroalgler yardımıyla arıtarak, bu kaynaklardan karbon nötr biyodizel üretmektedir. Bu sayede küresel ısınmaya sebep olan çevresel sorunları azaltmayı hedeflemektedir.


Üçüncülük ödülü, Wastespresso: Tüm kahve zincirlerine özel olarak geliştirdikleri teknolojik kompostlama yöntemi ile kahve atıklarından doğada 60 günde çözünebilen tek kullanımlık plastikler üreterek, müşterilerinin atık yönetimini yapmakta ve çevresel değer yaratmalarını sağlamaktadır.


T-DAY 2020 YILIN GİRİŞİMİ

KoçSistem, Türkiye’nin ilk B2B girişimcilik ve inovasyon platformu TechSquare’in ikinci yaşını “T-Day 2020 Yılın Girişimi Ödülleri” ile kutladı. IoT alanında geliştirdikleri çözümle “TechSquare T-Day 2020 Yılın Girişimi Ödülü”nü almaya hak kazanan girişim ise Sensemore oldu. Ürettikleri dünyanın en küçük titreşim sensörü ile Avrupa ve Amerika’ya açılmayı hedefleyen girişim, Sensemore adını verdikleri teknoloji ile, şirketlerin makine parklarını akıllı teknolojilerle takip ederek iyileştirmelerin doğru zamanda yapılmasını, müşteri memnuniyetinin artmasını çeşitli maliyetlerin de azalmasını sağlıyor.


COVID-19

İTÜ ARI Teknokent'te faaliyetini yürüten Smarte firması, beş aylık bilimsel ve laboratuvar çalışmalarının ardından iklimlendirme sistemlerinde COVID-19’u etkisiz hale getiren teknolojisini duyurdu. COVID-19’un kabuğunu hedef alıp saniyede milyarlarca titreşim göndererek virüsü etkisiz hale getiren "Vironance" adı verilen buluşla alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma araçlarında virüsün yayılmasının önüne geçilecek.


IV. İstatistik

KPMG’nin Pulse of Fintech 2019 raporuna göre geçen yıl dünyada küresel fintech yatırımları 137,5 milyar dolarlık işlemle yeni bir rekora imza attı. Birleşme ve satın almaların hacmi 97,3 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın üç katına çıktı. Rapora göre küresel fintech pazarı, son üç yılda 300 milyar dolarlık yatırımla tarihi rekora koşuyor.


Türkiye’deki girişim ekosistemi ise 2019’da yüzde 66 büyüyerek 102 milyon dolar yatırım aldı. 2019 sonunda fintech dikeyindeki işlem hacmi 8,4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu verilere göre Türkiye girişimcilik ekosisteminde en çok fonlanan dikeyler arasında fintech üçüncü sırada. Fintech’in rakipleri ise dijital marketler ve market dağıtımı oldu.


Küresel sektörde siber güvenlik alanındaki fintech’lerin yükseldiğini görüyoruz. Siber güvenlik fintech’leri yıl boyu 53 işlemle 646,2 milyon dolarlık işlem gördü.


Regtech’lerin toplam yatırım hacmi önceki senelere göre düştü ama yapılan işlem sayısında rekor kırdı. 2019’da regtech’lerde 145 adet ve 2,5 milyar dolarlık işlem gerçekleşti. Bu ilgi, gelişmiş pazarlarda giderek karmaşıklaşan regülasyon ortamından kaynaklanıyor.


Insurtech’lerde 156 adet ve 6,5 milyar dolarlık işlem, toplam işlem hacmi halen yüksek seviyede olsa da hacimde önceki yıllara göre azalma olduğu görülüyor. Sebebinin ise Insurtech ekosisteminin olgunlaşması nedeniyle erken aşama yatırımların azalması olduğu düşünülüyor.


Proptech’lerde 2019’da 105 adet ve 2,6 milyar dolarlık işlem yapıldığı ve geçen iki yılda hızlı bir yükselme olduğu görülmekte. Sebebi ise sektör oyuncularının, gayrimenkulü dijitalleşerek dönüşüme girecek alanlardan biri olarak değerlendiriyor oluşu.


V. Patent

 • "PatentMeet: Üniversite Patentleri Demo Günü" online etkinliği tamamlandı. 27 üniversiteden gelen 108 başvuru arasından aşağıdaki 10 üniversite teknolojisi seçildi.

1. Barbipalladyum - Kolorektal Kanser Tedavisi

2. Naturdisinfect - Doğal Dezenfektan

3. Hspolar - Hızlı Veri İletimi

4. Insease - Kontrollü İlaç Salımı Yapan Sera Filmi

5. Eko pas sil - Metal Pas Sökücü

6. Sdn-up - SDN için Kesintisiz İletişim

7. Medmar - Yapay Damar

8. Ultradraw - Metal Şekillendirme

9. Helicosupp - Mide Problemlerine Bitkisel Çözüm

10. Alcompor - Darbe Önleyici Kompozit

 • Portföyünde 3 patent bulunan ve yapay zeka ile ilaç keşfini hızlandıran Toronto merkezli Cyclica, 17 milyon dolar yatırım aldı. Böylece topladığı yatırım miktarını 23 milyon dolara çıkarmış oldu. Cyclica'nın hedefi, araştırma kurumları ve firmalar ile ilaç keşif programları oluşturmak. Girişimin patentleri buraya tıklanarak incelenebilir.


VI. Dikkat Çeken: FON RADAR

KOBİ’lerin nakit akışlarını yönetmelerine yardım etmek için onları finansal kurumlar ile bir araya getiren BDDK onaylı bir dijital platform olarak hizmet veren ve İTÜ Çekirdek girişimi olan Fon Radar, 2019 yılının Ağustos ayında kuruldu. KOBİ’ler ile finansal kurumları bir araya getiren platform, KOBİ’lere vadeli alacaklarına karşılık en uygun seçeneklere dakikalar içinde ulaşma imkânı sunuyor. Finansal kurumlara da düşük maliyet ile yeni pazarlara ulaşma fırsatı veren girişim, satış süreçlerini de kısaltıyor.

Girişim ayrıca, Fon Radar Rating projesi ile platform üzerinde birikmekte olan veriyi anonimleştirerek, KOBİ’lere ve finansal kurumlara faydalı bilgiler (alacağın karşılıksız çıkma olasılığı, uygun teklif aralıkları vb.) üretebilmek için çalışıyor ve platformda biriken verileri makine öğrenmesi kullanarak akıllı finansal çözümler önermek için kullanmayı hedefliyor.


VII. Ve Diğer Her Şey

 • İnternet Sitesi: Editor X

Minimal bir arayüz ve basitleştirilmiş araçlarla hızlı bir şekilde internet siteleri tasarlamayı, prototiplemeyi ve barındırma hizmeti almayı sağlayan bir web editörü olarak karşımıza çıkıyor.

 • Rapor: Baymard, uzun süredir global e-ticaret sitelerinin kullanıcı deneyimini karşılaştırıp raporlar sunuyor.

 • Belgesel: “Her girişimcinin izlemesi gereken 10 belgesel”

1. Something Ventured

2. Jiro Dreams of Sushi

3. Print the legend

4. Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates

5. The Creative Brain

6. The Director: An Evolution in Three Acts

7. I Am Bolt

8. American Factory

9. Capital C

10. She did that


KAYNAKÇA

https://www.binance.com/tr/blog/421499824684900723/Binance-Swipe%C4%B1-Sat%C4%B1n-Ald%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1-A%C3%A7%C4%B1klad%C4%B1-Bu-%C4%B0ki-%C5%9Eirket-Kripto-ve-Ticaret-Aras%C4%B1nda-K%C3%B6pr%C3%BC-Kurmak-%C4%B0%C3%A7in-Ortak-Oldu

https://techcrunch.com/2020/07/07/docusign-acquires-liveoak-technologies-for-38m-for-online-notarization/

https://webrazzi.com/2020/07/08/tip-alaninda-yenilikci-tedavilere-odaklanan-hasbiotech-buba-ventures-tarafindan-satin-alindi/

https://digitalage.com.tr/micro-focus-siber-guvenlik-sirketi-atar-labsi-satin-aldi/

https://webrazzi.com/2020/07/08/ingilitere-merkezli-micro-focus-yerli/

https://egirisim.com/2020/07/10/sesli-kitap-uygulamasi-storytel-arap-bolgesindeki-rakibi-kitab-sawtiyi-satin-aldi/

https://techcrunch.com/2020/07/06/secretive-data-startup-palantir-has-confidentially-filed-for-an-ipo

https://news.crunchbase.com/news/sony-invests-250m-in-fortnite-maker-epic-games/

https://techcrunch.com/2020/07/08/leanix-series-d/

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-13/robotic-software-firm-uipath-raises-funds-at-10-2-billion-value

https://news.crunchbase.com/news/mariadb-raises-25m-to-focus-on-cloud-database/

https://news.crunchbase.com/news/estonian-identity-verification-platform-veriff-raises-15-5m-to-expand-internationally/

https://webrazzi.com/2020/07/13/qualcomm-jio-platforms-a-97-milyon-dolar-yatirim-yapacak/

https://egirisim.com/2020/07/10/samsun-merkezli-yapay-zeka-girisimi-adapha-1-25-milyon-tl-degerleme-ile-yatirim-aldi/

https://webrazzi.com/2020/07/13/araclar-icin-guvenli-yapay-zeka-yazilimlari-gelistiren-eatron-1-milyon-euronun-uzerinde-yatirim-aldi/

https://webrazzi.com/2020/07/09/pisano-raiffeisen-bank-elevator/

https://webrazzi.com/2020/07/13/alesta-yatirim-hubboxa-6-milyon-tl-degerleme-uzerinden-yatirim-yapti/

https://www.reuters.com/article/us-britain-accounts/big-four-told-to-ring-fence-auditing-in-britain-by-june-2024-idUSKBN2470LS

https://uzmancoin.com/ebebek-bitcoin-saldiri

https://egirisim.com/2020/07/09/tusiad-bu-genclikte-is-var-2020-odullerini-kazanan-girisimler-e-playout-algae-biodiesel-wastespresso/

https://e-playout.com/

https://algbio.com/

http://www.wastespresso.com/

https://egirisim.com/2020/07/09/sensemore-techsquarein-t-day-2020-yilin-girisimi-odullerinde-yilin-girisimi-oldu/

https://www.ariteknokent.com.tr/tr/nedir/basinda-itu-ari-teknokent/koronavirusu-etkisiz-hale-getiren-teknoloji

https://home.kpmg/tr/tr/home/medya/press-releases/2020/03/girisim-ekosistemi-rekorlarla-buyuyor.html

https://www.patenteffect.com/patentmeet

https://worldwide.espacenet.com/patent/search?q=pa%20%3D%20%22Cyclica%22

https://webrazzi.com/2020/07/08/kobi-ler-ile-finansal-kurumlari-bir-araya-getiren-platform-fon-radar/

https://baymard.com/ux-benchmark

https://www.eu-startups.com/2020/03/netflix-documentaries-every-entrepreneur-should-see/


YAZAR

Girişim Sermayesi Ekibi


コメント


bottom of page