top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 7. Sayı

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • En son çıkan bültenimizde (6. Bülten- 31.05.2020) de belirttiğimiz, Zynga’nın yerli girişim Peak Games’i 1.8 milyar dolara satın alma haberi doğrulandı ve Peak Games Türkiye’nin ilk “unicorn” girişimi ( “turcorn”) olmuş oldu. 1.8 milyar doların 900 milyon doları nakit olarak, kalan 900 milyon dolar ise Zynga hissesi şeklinde ödenecek.

 • Özel sermaye şirketleri KKR, Cinven ve Providence, İspanya merkezli telekom şirketi MasMovil'i satın almak için 2,96 milyar avroluk bir teklifte bulundu. Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde üç şirket de eşit pay sahibi olacak.

II. Yatırımlar

PAZARLAMA TEKNOLOJİLERİ

 • Webrazzi’nin yapmış olduğu habere göre, Türkiye merkezli pazarlama teknolojileri girişimi Insider, Sequoia Capital, Riverwood Capital, Endeavor Catalyst ve Wamda Capital'in dahil olduğu turda toplam 32 milyon dolar yatırım aldığı düşünülüyor. Henüz resmi bir açıklama ise bulunmuyor. Eğer 32 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiyse, Insider'ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 46 milyon doları aşmış olacak.


AKILLI İZLEME TEKNOLOJİLERİ

 • Yapay zekâ temelli görüntü işleme teknolojileri kullanarak özellikle evde bakım hizmeti alan hasta, yaşlı veya çocuklara verilen bakım hizmetinin kalitesini otomatik olarak ölçen ODTÜ Teknokent’te kurulan yerli girişim Invidyo, ScaleX liderliğinde 2,6 milyon TL yatırım aldı. 2,6 milyon TL'lik yatırım turuna ScaleX’in haricinde Growth Circuit da katıldı. Sunduğu yüz tanıma teknolojisini yapay zeka ile destekleyerek dünya çapında önemli bir tüketici kitlesine ulaşan Invidyo, gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu Kuzey Amerika’daki satışlarından elde ediyor.

FINTECH

 • San Francisco merkezli mobil bankacılık girişimi Varo Money Inc., D serisi yatırım turunda 241 milyon dolar yatırım aldı. Gallatin Point Capital ve The Rise Fund liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna, HarbourVest ve Progressive Insurance da katıldı. Alınan yatırımı online bir bankaya dönüşmek için harcayacak olan Varo, gerekli izinleri alması halinde önümüzdeki yaz aylarında ABD'nin ilk online bankası olmayı amaçlamakta.

 • Freelance çalışanlar için tasarlanmış New York merkezli dijital bankacılık girişimi Lili, Group 11 liderliğinde 10 milyon dolar tohum yatırım aldı. Geleneksel bankacılık çözümlerinin freelance çalışanlar için uygun olmadığı düşünen CEO Lilac Bar David, freelance çalışanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir “all-in-one” çözümü geliştirdiklerine inandıklarını belirtiyor.

HEALTH TECH

 • Yapay zekâ destekli yazılımı ile yüksek hassasiyetli 3D vücut analizi yapılmasını sağlayan yerli girişim DigiME, Tarvenn liderliğindeki ikinci yatırım turunu 15 milyon TL değerleme ile 3,8 milyon TL yatırım alarak tamamladı. Postür analizi, vücut analizi ve hareket analizi modülleriyle 1 yıldan kısa sürede 9 ülke ve 14 farklı şehirde müşteri kazanmayı başaran DigiME, aldığı yatırım ile sağlık teknolojileri alanındaki lider Büyük Veri (Big Data) şirketlerinden biri olmayı amaçlıyor.

 • X ışını tabanlı görüntüleme tekniklerine daha hesaplı alternatifler geliştiren İsrail merkezli girişim Nanox, devam eden Seri B yatırım turunda Güney Koreli telekomünikasyon şirketi SK Telecom’dan 20 milyon dolar yeni yatırım aldı. Bugüne kadar 80 milyon dolar yatırım alan girişim, mevcut röntgen filmi teknolojilerini, dijital görüntüleme yöntemi ile değiştirmeyi amaçlıyor.

TELEKOMÜNİKASYON

 • Geçtiğimiz bültenlerde de bahsettiğimiz ve 7 haftada 6 yatırım alan Hindistan’ın en büyük GSM operatörü Jio Platforms, bu sefer de Abu Dabi merkezli Mubadala’dan aldığı 1,2 milyar dolarlık yatırımla karşımıza çıktı. Mubadala bu yatırımla Jio Platforms'un yüzde 1,85 hissesine de sahip olacak. Jio Platforms, son 7 haftada toplamda 11,5 milyar dolar yatırım aldı ve yüzde 19 hissesini satmış oldu.

YAZILIM

 • Bilgisayar kullanıcılarının sürekli tekrarladığı ve hataya açık işlemlerini onların yerine yapan yerli yazılım robotları platformu Robomotion, ilk yatırım turunda Koray Bahar, Ahmet Bilgen ve Arman Eker‘den 5 milyon TL değerleme ile 500 bin TL yatırım aldığını Egirişim üzerinden duyurdu. Girişim aldığı yatırımı, doküman, video ve sosyal medya tarafında eksik içeriklerinin geliştirilmesi, RPA geliştirici topluluğu oluşturma ve satış ekibi kurmak için kullanmayı amaçlıyor.

ELEKTRİKLİ HAVA TAKSİSİ

 • Münih merkezli elektrikli hava taksisi girişimi Lilium, 240 milyon dolarlık C serisi yatırım turuna yeni bir ekleme yapıldığını duyurdu. Paylaşılan bilgilere göre girişim, C serisi yatırım turu için İskoçya merkezli yatırım firması Baillie Gifford tarafından 35 milyon dolar ek yatırım aldı. Girişimin değerlemesinin 1 milyar dolara ulaştığı düşünülüyor.

III. Genel Haberler


G4A TURKEY

 • Bayer’in girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla küresel çapta yürüttüğü Girişim Hızlandırma Programı’nın Türkiye ayağı G4A Turkey’e seçilen girişimler; tarım alanında yapay zeka tabanlı çözümler geliştiren Agcurate, sesli sağlık asistanı Albert Health, inovatif sosyal yardım platformu DestekBizden, kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri girişimi Enbiosis, dijital tanı ve özellikle hematoloji alanında çalışan Elegan Tech, medikal görüntüleme alanında yapay zeka tabanlı çözümler sunan Hevi, sağlık çalışanları ve öğrencilerine yönelik Radyoloji Eğitiminde Sanal Gerçeklik, çok amaçlı bir tarım hidrojeli olan Soyl-Gel ve vektör kontrolünde teknoloji odaklı hizmet servisleri oluşturmayı amaçlayan servisleri ile To Do oldu. 6 girişimin 60’ar bin TL hibe ile destekleneceği programda seçilen tüm girişimler, 100 günlük online eğitim programı ve mentorluk desteği alacak.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER

 • Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Ersoy’un yürütücülüğünde ve Avrupa Birliği H2020 AffecTech Projesi bünyesinde devam etmekte olan “Günlük Yaşamdaki Stres Benzeri Duygusal Tepkilerin, Durum Değişikliklerinin ve Uyku Kalitesinin Akıllı Telefon ve Giyilebilir Cihazlar Aracılığıyla Ölçülmesi” başlıklı araştırma kapsamında geliştirilen akıllı kol saatleri teknolojisi ile stres gibi duygusal tepkileri, durum değişikliklerini ve uyku kalitesini ölçerek kişilerin yararlanabileceği anlık raporlar oluşturulabiliniyor. Böylece sosyal mesafeyi bozmadan hastalık seyrinin takip edilmesi kolaylaşıyor.

TECHONE

 • Türkiye’de erken aşama girişim sermayesi fonu olmak hedefiyle Actus Portföy ile Tarvenn ortaklığında TechOne fonu kuruldu. TechOne, Türkiye’den global pazarlara açılma potansiyeli olan ve yüksek teknoloji üreten en az 50 erken aşama teknoloji girişimine 5 yıl içerisinde 200 Milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmayı hedefliyor. TechOne fonu ile Yapay Zeka, Robotik, Medikal Teknolojiler, İleri Malzeme ve Nesnelerin İnterneti alanları öncelikli olmak üzere sektör ayrımı olmadan erken aşama teknoloji girişimine yatırım yapılacak. Yatırım yapılan girişimlere 30’dan fazla tam zamanlı profesyonel ile sermayenin yanında bilgi, tecrübe ve bağlantıları da sunacak olan fon, uluslararası bağlantıları ve tecrübesi ile Türkiye’den çıkan teknoloji girişimlerinin globaldeki başarı şansını arttırmayı hedefliyor.

OYUN

 • T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir açıklama ile oyun alanında rol alan girişimlere son 10 yılda toplamda 426.7 milyon lira destekte bulunduklarını açıkladı. Verilere göre AR-GE teşvikleri kapsamında 92 oyun girişimine 292 milyon lira değerinde vergi ve SGK desteği, TÜBİTAK kapsamında 77 oyun girişimine 76 milyon TL, 8 üniversiteye 3.5 milyon TL destek, Rekabetçi Sektörler kapsamında 1 oyun projesine 37 milyon TL destek, Kalkınma Ajansları aracılığıyla 5 oyun projesine 17 milyon TL destek, KOSGEB üzerinden 76 KOBİ’ye 1.2 milyon TL destek verildiği görülüyor.

FOUNDERS OF COLOR

 • Japon yatırım holdingi Softbank, Axios'ın haberine göre, yalnızca beyaz olmayan (people of color) girişimcilere ve bu girişimciler tarafından yönetilen şirketlere yatırım yapacakları 100 milyon dolarlık yeni bir fon planlarını açıkladı.

COVID-19

 • Microsoft, pandemi araştırmalarına desteğini artırmak için “Sağlık için Yapay Zekâ” girişiminin tüm imkânlarını seferber etti. Bu alanda çalışan veri bilimcilerini güçlendirmek ve araştırmaları hızlandırmak için 20 milyon dolarlık destek paketi sunan Microsoft, pandemi ile mücadele eden sivil toplum kuruluşları, hükümetler ve akademik araştırmacılarla iş birlikleri geliştirecek. Microsoft bu adımla, kurumların yapay zekâ çalışmalarına, teknik uzmanlara ve veri bilimcilerine erişimini sağlayacak.

CDL RECOVERY

 • Büyük ölçüde ölçeklenebilir ve tohum öncesi/tohum aşamasında olan bilim ve teknoloji tabanlı şirketler için hedeflere dayalı programlar sunan kâr amacı gütmeyen kuruluş Creative Destruction Lab’ın sunduğu CDL Recovery programı, Covid-19 krizinden kurtulmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için bilgi tabanlı çözümler üzerine çalışan yenilikçi ekipler için sunulmuştur. Yalnızca sağlık çözümlerine ve always-on çözümlere odaklanmayan programa sadece girişimler değil, şirketler, kar amacı gütmeyen girişimler, gayrı resmi iş birlikleri vs. de katılabilir.

IV. İstatistik


E-SPOR

 • KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre, Covid-19 dönemindeki E-Spor oyun satışları yüzde 63 arttı. 2021 yılına kadar yüzde 21.7 büyümesi beklenen E-Spor'un piyasa değeri 1,5 milyar doları bulacak. Aynı dönemde sinema endüstrisinin yüzde 4.4, müziğin yüzde 3.5, radyonun ise yüzde 2.1 küçülmesi öngörülüyor.

2015 yılnda 235 milyon kişinin izlediği E-Spor'un şu anda toplam 454 milyon kişi tutkuyla takip ediyor. 2022 yılında ise E-Spor'un takipçi sayısının 644 milyon olacağı hesaplanıyor. E-Spor kitlesinin yaş ortalaması da dikkat çekici. Dünya futbolunu izleyenlerin yaş ortalaması 39, Premier Lig'i takip edenlerin yaş ortalaması 42'yken, NBA'nin izleyici kitlesinin yaş ortalaması 53. E-Spor takipçilerinin yaş ortalaması ise 32.


BİLGİ VE İLETİŞİM

 • TÜBİSAD “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2019 Yılı Pazar Verileri”ni açıkladı. Bu verilere göre sektör, TL bazında bir önceki yıla oranla yüzde 14’lük büyüme ile 152,7 milyar TL’lik hacme ulaştı. İstihdamını 143 bin kişiye çıkaran sektörün ihracatı da 6,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Toplam sektör büyüklüğünü oluşturan iki ana unsurdan birisi olan bilgi teknolojileri Türk Lirası bazında yüzde 22’lik büyüme ile 2019 yılında 56,1 milyar TL’ye, İletişim Teknolojileri ise yüzde 11’lik büyüme ile 96,6 milyar TL’ye ulaştı.Bilgi Teknolojileri sektöründe üretilen hizmetlerin yüzde 81’i ile üretilen yazılımların yüzde 69’u yerli menşeili olurken, bilgi teknolojileri donanımlarının yüzde 83’ü ile iletişim teknoloji donanımlarının yüzde 84’ü ithal menşeili oldu.


Teknokentlerde büyüme sürdü, 2019 yılında teknokentlerde yaratılan ciro bir önceki yıla göre yüzde 43 oranında artarak 22,9 milyar TL’ye ulaştı. 2019 yılında toplam sektör hacminin yüzde 14’ü teknokentlerde yaratıldı.


V. Patent


patenteffect.com

 • Patent Effect’in Zynga-Peak satın alımını patentler ve yatırım rakamlarıyla birlikte değerlendirdiği raporu okumak için websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Otonom sürüş yazılım ve donanımları, sanal sürücü sistemleri ve yol haritalama gibi teknolojiler üzerine çalışan ve portföyünde 29 patent bulunan otonom araç teknolojileri girişimi Argo AI, Volkswagen Grubu’ndan 2,6 milyar dolar yatırım aldı. Girişim, 2017 yılında da Ford Global’den 1 milyar dolar yatırım almıştı.

 • 1 tane patenti bulunan ve yapay zeka destekli hasta bakım platformları geliştiren telesağlık girişimi BRIGHT MD Philips'in yatırım kolu Philips Health Technology Ventures'tan 17 milyon dolar yatırım aldı.

 • Geçen haftaki bültenimizde aldığı yatırımdan bahsettiğimiz Diyabet hastaları için akıllı çoraplar üreten SIREN CARE girişiminin portföyünde 4 patent bulunuyor. Bugüne kadar toplamda 15.5 milyon dolar yatırım toplayan girişim, çoraptaki patentli sensör ve kumaş teknolojisi ile diyabet hastalarının en büyük acılarından biri olan ayak ülserini önlemek ve bu hastalığa erken tanı koyabilmeyi amaçlıyor.

VI. Dikkat Çeken: Stackin’

Kişiselleştirilmiş finans eğitim hizmetleri sunan Kaliforniya merkezli mesajlaşma platformu Stackin’, mesaj yoluyla bazı finans ve tasarruf tavsiyeleri ve yöntemleri göndererek kullanıcılarıyla iletişime geçiyor. İlerleyen aşamada ise ihtiyaca göre farklı fintech uygulamaları ve platformlarını derleyip öneriyor. Stackin’ bugüne kadar çıktığı beş yatırım turunda, toplam 19.6 milyon dolar yatırım almış durumda.


VII. Ve Diğer Her Şey

 • Rapor: Zeo Agency’nin sektörün online mevcudiyetini, markaların pazar paylarındaki değişimi ve kullanıcı davranışlarındaki dinamik hareketleri dönemsel olarak derinlemesine incelemek üzere hazırladığı Bankacılık Sektörü Raporu, 2019 ve 2020 yıllarının ilk çeyrek dönemini kıyaslayarak pandeminin sektör üzerindeki etkisini ölçümlüyor.

Bankacılık sektöründe bulunan 100 web sitesinin kategori haline getirildiği rapora göre; web sitelerinin 2020’nin ilk üç ayında, 2019’un aynı döneminde sergiledikleri performansın üzerine çıkamadığı görülüyor. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcı sayısı neredeyse tüm bankalarda düşüş yaşarken Ziraat Bankası, KuveytTürk ve QNB Finansbank’ın online iştiraki Enpara.com ise artış gösterdi.

 • Webinar: “Rethinking Tomorrow: A TUSIAD Silicon Valley Network Web Series”

 • TÜSİAD’ın düzenlemiş olduğu webinar serisinde; çeşitli konukların katılımıyla liderlik, iş dünyası, işyeri ve ötesindeki “yeni normal” in çeşitli sonuçlarını ele alınıyor.

1. Etkinlik: “Leading Through the Crisis” 9 Haziran 2020, Saat 22.00 (TSİ)

2. Etkinlik: “Business Development in the Current Environment” 25 Haziran, Saat 03.30 (TSİ)

3. Etkinlik: “Design for the New Normal Breaking and Rebuilding at a Time of Crisis” 25 Haziran, Saat 22.00 (TSİ)

 • Kurs: Yapay zekanın pratik kullanım örneklerini eğlenceli ve basit bir şekilde bu alana ilgi duyanlara sunmayı hedefleyen İsviçre merkezli ve kurucu ortaklarından birinin Selçuk Boydak olduğu AI Business School, dil seçeneklerin arasına haziran ayı itibariyle Türkçeyi de ekleyeceğini duyurdu.

 • Podcast: Lumost’un “Zynga Peak Games'i Neden Satın Aldı?” adlı 19. Bölümünde Zynga’nın inişli çıkış hikayesinden, neden Peak Games’i satın aldığından, bu satın almanın onun için yaratacağı potansiyel faydalardan ve Türkiye startup ekosistemi için öneminden bahsediliyor.


KAYNAKÇA

https://investor.zynga.com/news-releases/news-release-details/zynga-enters-agreement-acquire-istanbul-based-peak-creator-top

https://www.reuters.com/article/us-masmovil-m-a-kkr-cinven/spanish-telecom-operator-masmovil-agrees-3-3-billion-private-equity-bid-idUSKBN2381IS

https://webrazzi.com/2020/06/03/insider-sequoia-riverwood-yatirim/

https://webrazzi.com/2020/06/08/akilli-izleme-teknolojileri-sirketi-invidyo-yatirim-aldi/

https://siliconangle.com/2020/06/03/mobile-banking-startup-varo-money-raises-230m-assist-growth/

https://techcrunch.com/2020/06/03/lili-seed-funding/

https://webrazzi.com/2020/06/09/digime-15-milyon-tl-degerleme-ile-ikinci-yatirim-tarvenn/

https://news.crunchbase.com/news/nanox-lands-20m-investment-to-democratize-medical-imaging/

https://techcrunch.com/2020/06/04/mubadala-to-invest-1-2-billion-in-indias-reliance-jio-platforms/

https://egirisim.com/2020/06/08/yerli-girisim-robomotion-ilk-turda-5-milyon-tl-degerleme-ile-500-bin-tl-yatirim-aldi/

https://webrazzi.com/2020/06/09/lilium-c-serisi-yatirim-turu-icin-35-milyon-dolar-ek-yatirim-aldi/

https://webrazzi.com/2020/06/03/bayer-girisim-hizlandirma-programi-g4a-turkey-girisimler/

https://egirisim.com/2020/06/08/bogazici-universitesinden-akilli-saatle-stresi-algilayan-uygulama/

https://egirisim.com/2020/06/02/teknoloji-girisimlerine-yatirim-yapmak-icin-200-milyon-tllik-techone-fonu-kuruldu/

https://twitter.com/varank/status/1267840417934049282?s=20

https://news.crunchbase.com/news/softbank-reveals-100m-fund-to-invest-in-founders-of-color/

https://ai4hcovidgrants.microsoft.com/

https://egirisim.com/2020/06/07/microsoft-yapay-zeka-destekli-pandemi-arastirmalarina-20-milyon-dolar-ayirdi/

https://www.creativedestructionlab.com/program/recovery/

https://home.kpmg/tr/tr/home/medya/press-releases/2020/05/espor-pazari-bir-bucuk-milyar-dolara-kosuyor.html

http://www.tubisad.org.tr/tr/images/pdf/tubisad-bit-2019.pdf

https://egirisim.com/2020/06/02/turkiye-bilgi-ve-iletisim-teknolojileri-sektorunun-buyuklugu-150-milyar-lirayi-asti/

https://medium.com/patenteffect/oyun-sekt%C3%B6r%C3%BCn%C3%BCn-patent-devi-zynga-ve-i%CC%87lk-turcorn-peak-games-f14af09c053e

https://worldwide.espacenet.com/patent/search/family/070164652/publication/WO2020076555A1?q=pa%20%3D%20%22ARGO%20AI%22

https://worldwide.espacenet.com/patent/search/family/055631467/publication/US2016098542A1?q=US2016098542

https://worldwide.espacenet.com/patent/search?q=pa%20%3D%20%22SIREN%20CARE%22

https://www.crunchbase.com/organization/stackinsection-funding-rounds

https://zeo.org/bankacilik-sektor-raporu/

https://egirisim.com/2020/06/08/bankalarin-web-sitesi-trafikleri-yuzde-16-duserken-mobil-uygulamalari-yukselise-gecti/

https://egirisim.com/2020/06/02/isvicre-merkezli-ai-business-school-online-yapay-zeka-kurslarini-turkce-olarak-sunacagini-duyurdu/

https://open.spotify.com/episode/0db6F7OeB8jNYEEORtPA8N?si=qJKJF5J6R3KP-C6_v1_lFQ


YAZAR

Girişim Sermayesi Ekibi


תגובות


bottom of page