top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 5. Sayı

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • Akıllı telefonlara ve tabletlere yerinde servis hizmeti veren girişim CepteTamir, tüm cihazlarınızı fatura, garanti belgeleriyle kaydedip ihtiyaç anında yüzlerce markanın yetkili servisine ulaşabileceğiniz bir mobil uygulama olan Servvis tarafından satın alındı. Bu satın alımla birlikte CepteTamir şirket olarak kapanıyor ve marka tamamıyla Servvis çatısı altına geçiyor. Satın alma miktarı ile ilgili bir bilgi ise henüz yok.

 • Amazon Go'ya rakip olması planlanan otonom perakende girişimi Standard Cognition, Italya'daki rakibi Checkout Technologies'i satın aldı.

 • Omada Health, telesağlık fizik tedavi şirketi Physera'yı 30 milyon dolara satın aldı.

 • Kişilerin ruh sağlığı uzmanlarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olan dijital sağlık platformu Mindleap Health, NewLeaf Brands tarafından 4 milyon Kanada dolarına satın alındı.

II. Yatırımlar


SAMSUNG C-LAB

 • Samsung, kendi bünyesinde faaliyet gösterecek olan spin-off şirketlere C-Lab programı kapsamında büyümeleri için gerekli olan yatırım ve iş danışmanlığını sağlayacak. Samsung ayrıca girişimleri başlatan çalışanlarının, girişimleri başarısız olması halinde işlerine dönebilecekleri beş yıllık bir zaman çizelgesi de sunuyor. Böylece çalışanlar, kariyerlerini riske atmadan girişimcilik hayallerini takip edebilecekler.

Bunun sonucunda C-Lab, Samsung çalışanları tarafından geliştirilen aşağıda sayılan beş girişimi destekleyeceğini duyurdu.


SunnyFive: Yapay güneş ışığı üretebilen akıllı pencereler geliştiren girişim, ürünlerin kullanıcılarının kapalı ortamda D vitamini almasını desteklemesini veya bronzlaşmasına katkı sağlamasını hedefliyor.

Blockbuster: Bir video düzenleme uygulaması sunan girişim, içerik oluşturucuların akıllı telefonlarıyla videolara kolayca bilgisayar grafikleri (CG) ve 3D efektleri uygulamasını sağlıyor ve 2D sahneleri 3D katmanlara dönüştürerek gerçekçi 3D CG efektleri oluşturmak için patentli Blockbuster algoritması kullanıyor.


Hyler: Girişim Analog metni dijitalle dönüştüren ve mobil cihazlara aktarılmasını sağlayan akıllı bir “highlighter”sunuyor.


Haxby: Girişim Workbook’lardan gelen yanlış cevapları kaydeden ve öğrencinin yetenek seviyesine göre worksheets öneren, kullanıcının öğrenme becerisini artırmak için özelleştirilmiş Yapay Zeka (AI) odaklı bir eğitim platformu sunuyor.


Rootsensor: Girişim Ultraviyole (UV) ışınları tespit edebilen ve cilt durumu ile D vitamini üretimi hakkında bilgi sağlayan yeni bir sensör türü sunuyor. Sensör giyilebilir cihazlarda, akıllı arabalarda ve akıllı binalarda kullanılabiliyor.


KİRALAMA

 • Yeni nesil tekne ve villa kiralama platformu TatildeKirala 2018 yılında Sintek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Atakay’dan 4 milyon TL değerleme ile aldığı yatırımdan sonra şimdi de değerlemesini 5 kat artırarak Sintek Grup’tan 20 milyon TL değerleme ile devam yatırımı aldı.

YAZILIM

 • Sanal etkinlikler düzenlemek ve bu etkinliklere katılan toplulukları yönetmeye yardımcı olan Bevy, Accel liderliğindeki B Serisi yatırım turunda 15 milyon dolar yatırım aldı. 2017 yılında Bevy platformu, kendi C2C pazarlamasını oluşturmak, büyümek isteyen markalar için ticari bir SaaS ürünü olarak kullanıma sunuldu. Şu anda B2B, B2C, eğitim ve diğer iş kategorileri konusunda şirketlere hizmet veren Bevy, bugüne kadar Asana, Atlassian, Duolingo, Salesforce ve Slack gibi şirketler tarafından kullanıldı.

DİJİTAL LOJİSTİK

 • İşletmelere parsiyel taşıma hizmeti sunan ve lojistik operasyon süreçlerini dijitalleştiren lojistik girişimi "yolda", Collective Spark liderliğindeki yatırım turunda 830 bin dolar yatırım aldı. yolda’nın geliştirdiği akıllı kapasite yönetimi ile parsiyel taşımalar minimum aktarma ile yönetiliyor. Dolayısıyla hem hasar oranları ve maliyet düşüyor hem de teslimat süreleri optimize ediliyor. Şirketler ayrıca kontrol paneli üzerinden taşımalarını takip edebiliyor ve yolda’nın sunduğu detaylı raporlama hizmetiyle lojistik operasyon performanslarını ölçebiliyorlar.


ÇEVRİMİÇİ ÖĞRENME

 • Daha çok iş yönetim süreçleri ve iş becerilerine odaklanan, toplam 170 bin çevrim içi eğitime ve 1,5 milyon kullanıcıya sahip bir çevrim içi bir öğrenim platformu olan GO1.com, Microsoft ve Salesforce’un başını çektiği C Serisi yatırım turunda 40 milyon dolarlık yatırım aldı.

E-SPOR

 • 2017 yılında Aim Lab adlı ürünüyle girişim ve espor dünyasının radarına giren Statespace, Khosla liderliğinde tamamlanan Seri A turunda 15 milyon dolar yatırım aldı. Geniş bir antrenman skalasına sahip olan platform, özel yazılımı sayesinde fizik bilimini nişan mekanikleri ile buluşturuyor. Statespace, antrenman motorunun dışında aynı zamanda Masterclass iş birliği ile bizzat esporcular tarafından verilen kurslar satıyor.


EDTECH

 • Eğitmenleri arasında Spike Lee, Gordon Ramsey, Serena Williams, Natalie Portman gibi ünlülerin olduğu edtech girişimi MasterClass, Fidelity Management & Research Company'nin liderliği üstlendiği E Serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı. Bloomberg'ün haberine göre, yeni yatırımla beraber MasterClass'ın değerlemesi 800 milyon dolara ulaştı.


TELEKOMÜNİKASYON

 • Geçtiğimiz Nisan ayının son günlerinde Facebook'tan aldığı 5,7 milyar dolarlık yatırımdan sonra her hafta yatırım almaya başlayan Hindistan merkezli GSM operatörü Reliance Jio, geçtiğimiz hafta ABD merkezli General Atlantic’ten 870 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Jio Platforms’a bu sefer de Kohlberg Kravis Roberts'ın (KKR) 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. 1 ayda 5 tane oldukça büyük yatırım alan girişim, toplam 10,35 milyar dolar yatırım almış oldu.


DEPOLAMA

 • Talebe dayalı depolama girişimi MakeSpace, endüstri devi Iron Mountain tarafından desteklenen E Serisi yatırım turunda 55 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, müşterilerin mallarını sürücü ve nakliyeciler aracılığıyla alıp depoluyor, ihtiyaç halinde ise geri veriyor. Buna ek olarak müşteriler eşyalarını sunulan özel uygulama aracılığıyla görüp yönetebiliyor.


DİJİTAL ETKİNLİK PLATFORMU

 • Paneller, zirveler, konferanslar, ekip eğitim oturumları, “cocktail party’leri” ve müzisyen/hayran buluşmaları gibi her türlü etkinliği yönetebilmek için tasarlanmış bir platform olan Run The World, Andreessen Horowitz (a16z) ve Founders Fund'ın liderliği üstlendiği A Serisi yatırım turunda 10,8 milyon dolar yatırım aldı.


III. Genel Haberler


WORKUP GİRİŞİMCİLİK PROGRAMI

 • Türkiye İş Bankası tarafından hayata geçirilmiş olup teknoloji ve inovasyon odaklı girişimleri desteklemek üzere yola çıkmış bir girişim hızlandırma programı Workup Girişimcilik Programı kurulduğu günden bugüne kadarki 3 yıllık süreç boyunca 49 girişimi mezun etti.

CERN-TÜBİTAK DESTEĞİYLE YENİ LABORATUVAR

 • Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Mezunu Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN) Araştırmacısı Dr. Bora Akgün, Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni bir laboratuvar kurmaya hazırlanıyor. CERN ortaklığı ve TÜBİTAK’ın 232 kodlu “Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında aldığı destekle açılacak laboratuvarda CERN’ün Büyük Hadron Çarpıtıcısı deneylerinde kullanılan elektronik cihazların geliştirilmesi için çalışılacak.


FACEBOOK’UN E-TİCARET GİRİŞİMİ

 • Facebook, işletmelerin online olarak mağazalarını açabilecekleri ve bu mağazalar üzerinden direkt olarak Facebook ve Instagram kullanıcılarına satış yapabilecekleri platformu hizmete sundu.

Facebook Shops, işletmeleri Facebook ile entegre hale getirmek için üçüncü parti programlarla anlaşmalı çalışacak. Bu programlar arasında Shopify, BigCommerce ve WooCommerce gibi tanındık isimler yer alıyor. Bu sayede işletmeler, e-ticaret faaliyetlerine başlamak için sıfırdan bir altyapı kurmayacaklar. Facebook ve üçüncü parti programların oluşturduğu dahili altyapıyı kullanacaklar.

Facebook Shops üzerinde bir mağaza oluşturmak tamamen ücretsiz olacak. Ancak mağazaların alacağı reklamlar ve satışlardan gelecek komisyonlar sayesinde Facebook yeni bir gelir kapısına kavuşmuş olacak.


ODTÜ TEKNOKENT ŞİRKETİ MÜŞTERİSİ APPLE

 • Atomik kuvvet mikroskopları dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, üniversite ve araştırma merkezleri tarafından tercih edilen ODTÜ TEKNOKENT şirketi NanoManyetik Bilimsel Cihazlar, müşterilerine Apple'ı ekledi.

COVID-19

 • CBOT yaptığı açıklamada yeni gelişmelere hızla adapte olan yapısıyla öne çıkan bankacılık sektöründe chatbot kullanım hacminin son iki ayda 5 kat arttığının, müşteri yönetiminin kritik önem taşıdığı e-ticaret tarafında ise 2 kat artış gözlemlendiği bildirdi. Yapay zekaya sahip kişiselleştirme yeteneğine sahip chatbotlar, iyi kurgulandıklarında müşterilerden gelen soruların %90’ını cevaplayabiliyor.

IV. İstatistik

 • Veri ve analiz şirketi GlobalData'ya göre, Hindistan'ın fintech sektöründeki risk sermayesi yatırımları, 2020'nin ilk çeyreğinde Çin'deki yatırımları hem anlaşma değeri hem de hacim açısından geride bıraktı.

Çin'in fintech girişimleri mart çeyreğinde yaklaşık 270 milyon dolar risk sermayesi yatırımı alırken, Hindistan'daki fintech girişimleri için bu miktar 330 milyon doları geçti. Anlaşma hacmi açısından da Hindistan'daki risk sermayesi yatırımlarının sayısı 37 iken, Çin’de yapılan anlaşma sayısı 26’da kaldı. Bu anlaşmaların çoğunluğunun ise analitik teknoloji alanındaki fintech girişimleri ile gerçekleştiği görülüyor.


V. Patent


patenteffect.com

 • Machine Learning ile ilgili patent başvuruları 2015-2018 arasında 5,5 kat büyüdü. Bu konudaki grafikleri ve yapay zeka alanındaki startupları incelemek için patenteffect websitesini inceleyebilirsiniz.

 • Patent Effect’in yayınladığı "Türkiye'nin Patent Haritası" raporuna göre, medikal teknolojiler ve dijital veri işleme teknolojileri alanındaki patent başvurularının artış eğiliminde olduğu görülüyor.

 • Tescilli Üniversite patentlerini kategorize edilmiş şekilde incelemek için patenteffect websitesini ziyaret edebilirsiniz.

VI. Dikkat Çeken: Piri Guide

Şehrin hikayelerini gezginlerden dinleyerek şehri gezmenizi sağlayan sesli yürüyüş turu uygulaması Piri, yurt dışında ve yurt içinde pek çok şehrin hikayesini en iyi rehberlerden dinleme olanağı sağlıyor. Gezilecek şehre gitmeden önce turu telefona indirerek sonrasında offline (çevrim dışı) olarak kullanma olanağı da sağlayan Piri, GPS kullanarak konumu algılıyor ve otomatik olarak geçerli konumunuzun hikâyelerini anlatmaya başlıyor, böylece yalnızca bir turist gibi değil bir yerli gibi şehri keşfetme fırsatı sağlıyor.


Piri’de Türk şehirlerinin yanında İngiltere, Amsterdam, Londra, Paris, Roma, Barselona, Floransa, Milano, Dublin, Prag, Budapeşte gibi Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerini de içeren 80’i aşkın tur bulunuyor.


VII. Ve Diğer Her Şey

 • Araştırma: Mastercard tarafından Türkiye’yi de kapsayacak şekilde 15 Avrupa ülkesinde yapılan araştırma tüketicilerin online deneyimlere yaklaşımını ortaya koyuyor. egirisim.com’un bu araştırma üzerine yayınladığı yazıya ve karantina popüler 10 deneyime, en popüler 10 online beceriye ve alışverişte popüler 10 ürüne ilişkin detaylı bilgilere rapordan ulaşabilirsiniz.

 • Rapor: Zeo Agency’nin e-ticaret sektörünü farklı kategorilere ayırarak dönemsel olarak derinlemesine ölçümlemek üzere hazırladığı raporların ilki yayınlandı. 2019 ve 2020 yıllarının ilk çeyrek dönemini kıyaslayan Online Market Sektör Raporu; sektördeki web sitelerinin pazar payındaki değişiklikleri gözlemlemek, sektöre yönelik organik anahtar kelimelerin hacim değişikliklerini saptamak ve potansiyeli anlamlandırıp içgörüler elde etmek için oluşturuldu. Organik trafikte online sipariş uygulamaları 2020 Mart ayında yüzde 40 büyüdü. Online Market Q1 Sektör Raporu’na ajansın websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Podcast: EntreCom’un 70. Bölümünde Enis Erdem Yurdatapan, konuğu Ergi Şener ile birlikte “Girişimcilik Ekosisteminde “Yeni Normal” ve Startup’lar İçin Yeni Fırsatlar” üzerine konuşuyor.

 • Online Etkinlik: Will Corona Kill Startups? Startup Ecosystem Leaders' Roundtable

Seoul Startups’ın düzenlediği bu panelde Startup ekosistem liderleri, Covid-19 krizinde girişimlerin dikkat etmesi gerekenleri, 2020’de yönlerini nasıl belirleyeceklerini, girişimlerin değişen ekosisteme nasıl uyum sağlayacaklarını tartışacak.

Tarih ve Saat: 4 Haziran 2020, 13.00-15.00 (Türkiye Saati)


KAYNAKÇA

https://egirisim.com/2020/05/18/yerinde-servis-hizmeti-veren-girisim-ceptetamir-servvis-tarafindan-satin-alindi/?utm_source=aposto&utm_medium=email

https://standard.ai/blog/expanding-into-europe-standard-acquiring-milan-based-checkout-technologies/

https://www.healthcaredive.com/news/omada-health-snaps-up-physical-therapy-startup-physera-for-30m/578429/v

https://www.prnewswire.com/news-releases/newleaf-brands-agrees-to-acquire-mindleap-health-inc-digital-health-platform-to-combine-mood-emotion-and-habit-tracking-with-tele-health-in-the-fight-against-mental-illness-301063337.html

https://www.webtekno.com/samsung-c-lab-bes-yeni-girisime-destek-h92697.html

https://news.samsung.com/global/samsung-electronics-announces-support-for-five-new-startups-spun-off-from-its-c-lab-program

https://webrazzi.com/2020/05/18/tatildekiralacom-20-milyon-tl-degerleme-yatirim/?utm_source=aposto&utm_medium=email

https://webrazzi.com/2020/05/20/sanal-etkinlik-platformu-bevy-15-milyon-dolar-yatirim/

https://webrazzi.com/2020/05/22/dijital-lojistik-girisimi-yolda-collective-spark-830-bin-dolar-yatirim/

https://techcrunch.com/2020/05/18/go1-an-enterprise-learning-platform-picks-up-40m-from-microsoft-salesforce-and-more/

https://capslocknext.com/esporculara-antrenman-platformu-sunan-statespace-15-milyon-dolar-yatirim-aldi/ ve https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-05-04/masterclass-is-said-to-seek-funding-at-about-800-million-value

https://webrazzi.com/2020/05/22/jio-platforms-1-ay-icinde-5-yatirimini-aldi/

https://news.crunchbase.com/news/iron-mountain-backed-makespace-raises-55m-series-e-for-fast-expansion

https://news.crunchbase.com/news/with-high-profile-and-celebrity-backers-run-the-world-closes-11m-series-a-for-its-event-platform/?utm_source=cb_daily&utm_medium=email&utm_campaign=20200522&utm_content=intro&utm_term=content&mkt_tok=eyJpIjoiWWpJeU5qSTNNbVkzWWpnNSIsInQiOiI0SWZuNEsrVzJOSmFKbVpvb1krODVaNTlmRmVkZGNYdHlYalJHd2U0VStseHlUTHRpSXpoNnFRaWo0U2luTnlqeTUyckZKUUtBQUcwWDdZQmY2NThWTUk2UGtxeHUwRDZkSlFmSlwvSVB5RUM0VWhNSXh4MnJjSTFNVmpQYWNVK0YifQ%3D%3D

https://egirisim.com/2020/05/17/bes-donemi-geride-birakan-workuptan-bugune-kadar-mezun-olan-49-girisim/

https://egirisim.com/2020/05/20/dr-bora-akgun-liderliginde-cern-ve-tubitak-destegiyle-bogazicinde-laboratuvar-aciliyor/

https://www.livemint.com/industry/infotech/india-overtakes-china-in-fintech-funding-in-march-quarter-11590316131996.html

https://www.patenteffect.com/artificial-intelligence

https://www.patenteffect.com/unipatents

https://www.piriguide.com/about/

https://egirisim.com/2020/05/20/mastercard-turkiyede-karantina-surecinde-kullanicilarin-online-deneyimlerini-paylasti/

https://egirisim.com/2020/05/08/organik-trafikte-online-siparis-uygulamalari-2020-mart-ayinda-yuzde-40-buyudu-rapor/

https://zeo.org/online-market-sektor-raporu/

https://open.spotify.com/episode/2lNvYHsjJpgT4bV0xp0DGm?si=R4U9kWjMRLasuJ7a6nlIlw

https://www.eventbrite.com.au/e/will-corona-kill-startups-startup-ecosystem-leaders-roundtable-tickets-104192233776?aff=ebdssbonlinesearch


YAZAR

Girişim Sermayesi Ekibi


Comments


bottom of page