top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 3. Sayı

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2021I. Birleşme & Devralmalar

 • Virgin Media ve O2, yeni bir İngiliz telekomünikasyon devi oluşturmak için 39 milyar dolarlık birleşme konusunda anlaştı. Bahse konu birleşme, O2'ye 12,7 milyar sterlin, Virgin Media'ya 18,7 milyar sterlin değer biçiyor. Grup, rakip telekomünikasyon firmaları BT, Vodafone ve Sky üzerinde baskı oluşturabilir.

 • Zoom, şifreleme sistemleri geliştiren ve uçtan uca şifreleme konusuna odaklanan girişim Keybase’i satın aldığını açıkladı.

II. Yatırımlar


EMLAK

 • Evini kısa/orta vadeli kiraya vermek isteyen veya misafirlerle paylaşmak isteyenlerin uygun adaylar bulabilmesi için hem dijital hem de operasyonel çözümler sunan yerli girişim Missafir, 12.4 milyon TL değerleme ile yatırım aldı. Kworks 2019 programında UNVEST olarak tohum yatırım desteği verilen Missafir başarılı bir şekilde ilk yatırım turunu tamamlamış oldu.

AGRITECH

 • San Francisco'da kurulan ve sentetik azot yerine sunduğu daha temiz azot ile çiftçilerin daha verimli çalışabilmelerine olanak sağlayan girişim Pivot Bio 100 milyon dolar yatırım aldı. Bu yatırımla birlikte 2010 yılında kurulan Pivot Bio'nun bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 186 milyon dolara ulaşmış oldu. Alınan 100 milyon dolarlık yatırım Pivot Bio'nun mikrobiyal azot teknolojisini geliştirmek için kullanılacak.

EDUTECH

 • Yurt dışında okumak isteyen öğrencilere yönelik olarak online danışmanlık hizmeti sunan Kanada merkezli SaaS girişimi ApplyBoard, 1,4 milyar dolarlık bir değerlemeyle 75 milyon dolarlık yatırım aldı. Girişim bu sayede Kanada’nın en yeni unicorn girişimi olmuş oldu. ApplyBoard, lise, üniversite ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencileri, üniversitelerle buluşturarak, hem öğrencilerin kendilerine en uygun okulu seçmesini sağlıyor hem de okulların öğrencileri değerlendirmesine ve kabulüne imkân sağlıyor.

FINTECH

 • İşletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan yerli fintech girişimi Figopara, IFC ve Revo Capital’in de katıldığı turda 1 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay, ulaşılabilir hale getirirken, tedarik zinciri döngüsünü de hızlandırıyor.

SAĞLIK

 • Cinsel sağlık, diyabet, kanser taraması, vitamin eksiklikleri gibi konularda ev tabanlı test kiti sunan ve martta evde yapılabilen COVID-19 testi ürettiğini açıklayan ABD merkezli girişim LetsGetChecked, C serisi yatırım turunda 71 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, yaptığı açıklamada, Illumina Ventures ve HLM Venture Partners tarafından yönetilen yeni turun, COVID-19 için tedarik, üretim, tarama ve test kapasitesini arttırmak için kullanılacağını söyledi.

YAZILIM

 • Şirketlerin verilerini buluta taşımasına ve yönetmesine yardımcı olan ve Oracle, Amazon gibi rakiplerle yarışan ABD merkezli girişim Cockroach Labs, D Serisi yatırım turunda 86,6 milyon dolar yatırım alarak toplam yatırım miktarını 195 milyon dolara çıkardı.

III. Genel Haberler


BULUT TEKNOLOJİLERİ

 • Microsoft (MSFT), “Polonya Dijital Vadisi” nde yenilik ve dijital dönüşümü hızlandırmak için 1 milyar dolarlık yedi yıllık bir yatırım planı açıkladı. Microsoft ve yerel bulut teknolojileri sağlayıcısı Chmura Krajowa, dijital dönüşüm uzmanlığı ve ülkenin endüstrileri ve işletmelerinde bulut çözümlerine geniş erişim sağlamak için stratejik bir anlaşma imzaladı.

KONAKLAMA

 • Şimdiye kadar Silikon Vadisi’nin en umut vadeden girişimi olarak anılan unicorn ev paylaşım platformu Airbnb, geçtiğimiz hafta ilk çeyrekte %50 azalan gelirinden ötürü çalışanlarının dörtte birini işten çıkardı.

AVRUPA TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİ ÖDÜLLERİ

 • 2009 yılından bu yana Avrupa'nın yükselen teknoloji girişimlerini ödüllendiren The Europas’ın oylama süreci başladı. Türk girişimlerinde adaylar arasında olduğu The Europas'ın halk oylaması, Londra saatiyle 20 Mayıs 23:00'da kapanacak ve kazananlar 25 Haziran 2020 günü gerçekleştirilecek online ödül töreninde açıklanacak. Oylamada bulunan Türk girişimciler şöyle sıralanabilir: elektronik ödeme sistemleri üzerine çalışan FasterPay, elektrikli araçların şehir içinde dağıtım yapmasını kolaylaştıran ONO, -girişimler arasında tek yerli girişim olan Ankara merkezli- siber güvenlik yazılım şirketi Picus, global markalar için market araştırması yapan Streetbees, mülk satım sürecini basitleştiren ve sayısallaştıran Tiko olarak sıralanmakta.

VISA İNOVASYON PROGRAMI

Türkiye’nin dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa ve Hackquarters ortaklığında hayata geçen Visa İnovasyon Programı'nın ikinci dönemine seçilen fintech girişimleri platform, cafe ve restaurant sipariş işlemlerinin daha kolay yönetebilmesini sağlayan Adisyo, blockchain teknolojisi ile hızlı ve ucuza para transferi yapmaya olanak sağlayan ARF, kamera görüntülerini analiz ederek elde ettiği sonuçlarla önerilerde bulunan yapay zeka destekli sanal asistanlar geliştiren Cameralyze ve kişisel alışveriş asistanı Price&Me oldu. Girişimler yeni dönemde dijital ekonomi, altyapı ve kart kabulü ve sınır ötesi harcamalar alanında yeni nesil çözümler üzerinde çalışacak.


COVID-19

 • ODTÜ TEKNOKENT şirketlerinden Simsoft, Kovid-19 salgınına karşı hasta yayılım senaryolarını dikkate alarak özgün bir model geliştirdi.

 • Xerox ve Vortran Medical Technology, COVID-19 ile savaşa karşı mücadele eden hastaneler ve acil müdahele birimleri için Vortran’ın G02Vent solunum cihazı ve ilgili Havayolu Basınç Monitorünün üretiminin hızlandırılması ve ölçeklendirilmesi için medikal iş birliği kurmaya karar verdi. Hastaların nefes almalarını desteklemek için gerekli olan ventilasyon ekipmanın eksikliğine hızlıca yanıt vermek üzere güçlerini birleştiren iki şirket, önümüzdeki aylarda 1 milyona yakın solunum cihazı üretmeyi hedefliyor.

 • Tübider Bilişim Sektörü Derneği’nin 4 Mayıs 2020’de yayımladığı “COVID-19’un bilişim sektörüne etkileri” başlıklı raporu yayınlandı.

IV. Patent

 • Geçen haftaki bültenimizde aldığı 750 bin dolarlık yatırımla yer verdiğimiz akıllı baston WeWalk’ın patentlerini uluslararası patent veritabanından inceleyebilirsiniz.

 • Sporcuların daha hızlı öğrenmeleri ve daha yüksek performans göstermeleri amacıyla antrenman sırasında kullanmaları için kulaklık geliştiren ve bugüne kadar 25 milyon dolar yatırım toplayan Halo Neuroscience ’ın porföyünde bulunan 8 patentini uluslararası patent veritabanından inceleyebilirsiniz.

V. Dikkat Çeken: VAHAA

Tarımı kente taşıyarak, yarının toplumlarını sürdürülebilir ve temiz üretim ile besleyebilmek amacıyla yola çıkan yerli girişim, dikey tarım çözümleri ile dünyanın her yerinde, iklimden bağımsız olarak yılın 365 günü üretim yapılabilmesini hedefliyor. Hidroponik yetiştirme yöntemi ile IoT teknolojisini bir araya getiren girişim, mobil uygulama aracılığıyla tarım konusunda fikri olmayan kişilerin de ilk günden üretim yapmaya başlayabileceği bir altyapı sunuyor.


VI. Ve Diğer Her Şey

 • Araştırma: Pazar araştırması şirketi Canalys, bulut teknolojileri yatırımları 2020 ilk çeyrek (Global cloud services market Q1 2020) raporunu yayımladı. İlk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %34’lük bir artış görülüyor, bu artış bulut sistemlerine toplam 31 milyar dolarlık yatırım yapıldığı anlamına geliyor.

 • İnternet Sitesi: TrendWatching ve Business of Purpose, COVID-19 ile ilgili tüm yenilikçi projeleri ve girişimleri topladığı COVID Innovations adlı platform kurdu.

 • Podcast: Patent Effect’in İngiltere merkezli IP Group'ta yatırım analisti olarak görev yapan Dr. Artun Sukan ile girişimcilik ve yatırım trendleri üzerine hazırladığı; “Bir Startup-spinoff-spinout farkları neler? TTO'lar, akademik girişimciler için neler yapmalı? Avrupa'da Spinoff şirket yatırımları ne durumda? Üniversiteler, akademik girişimler için nasıl bir yönetim modeli uygulamalı?” gibi soruların cevaplandığı podcasti dinleyebilirsiniz.

 • Webinar: Knowledge Transfer Network’ün düzenlediği “Women In Innovation: Building Success - Introduction to Intellectual Property for Entrepreneurs & Start Ups” başlıklı webinara ve ayrıntılı bilgilere websitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


KAYNAKÇA


YAZAR

Girişim Sermayesi Ekibi


Commentaires


bottom of page