top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 26. Sayı


İÇİNDEKİLER


I. Birleşme & Devralmalar ile Girişim Sermayesi Yatırımları


II. Sermaye Piyasaları


III. Dikkat Çeken


I. Birleşme & Devralmalar ile Girişim Sermayesi Yatırımları


Franklin Templeton, Lexington Partners'ı 1.75 Milyar Dolara Satın Almayı Kabul Etti

Franklin Resources Inc., özel sermaye fonu yöneticisi Lexington Partners'ı 1,75 milyar dolara satın alacağını ve bunun 200 milyar dolarlık alternatif varlıkları denetlemesine neden olacağını duyurdu.


Franklin Resources hisseleri New York ticaretinde %15 kadar yükselirken hisse senedi bu yıl toplamda %26 yükselmiş bulunmakta.


Kurumsal yatırımcılar, on yıl veya daha uzun süre kilitli kalabilecek fonlardaki hisseleri daha erken boşaltmaya çalıştıkça, ikincil işlemler özel sermayede avantaj kazandı. Franklin Templeton ise ikincil özel sermaye ve ortak yatırım pazarında lider bir oyuncu olarak anılan Lexington’u satın alarak bu avantajdan faydalanmaktadır.


HoneyBook, Tiger Global liderliğindeki Müşteri Yönetim Platformu İçin 250 Milyon Dolar Artırdı

Serbest çalışanların ve bağımsız işletme sahiplerinin müşterilerini yönetmelerine yardımcı olan bir girişim olan HoneyBook, Tiger Global Management tarafından yönetilen ve Durable Capital Partners, Norwest Venture Partners, Citi Ventures ve OurCrowd'un katılımıyla 250 milyon dolarlık bir E Serisi fonunu kapattı.


Bu son finansman turu, HoneyBook'un Mayıs ayında Durable Capital Partners liderliğindeki 155 milyon dolarlık D Serisi'nin hemen ardından geldi ve şirkete 1 milyar dolardan fazla değer katan bir anlaşma yapıldı. Tiger Global aynı zamanda D Serisi'nin de yatırımcısıydı ve E Serisi'ne liderlik etmeden önce HoneyBook ile ortaklık kurdu.


Kripto odaklı yatırım şirketi Paradigm’in 2,5 milyar dolarlık yeni fonu

Paradigm tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni fon 2.5 milyar dolar büyüklüğünde. Söz konusu fonu bugüne kadar kripto odaklı olarak yapılan en büyük yatırım fonu olarak nitelendirebilmek mümkün.

Paradigm’in yatırım yaptığı girişimler arasında FTX, Coinbase, BlockFi, Maker, Uniswap ve Sky Mavis gibi önemli markalar yer almakta. En son Ekim ayında NFT tabanlı kart oyunu Parallel’in Paradigm liderliğinde 50 milyon dolar yatırım aldığı da ayrıca bilinmektedir.


Ankara Kalkınma Ajansı, fonbulucu GSYF aracılığıyla girişimlere 5 milyon TL’lik yatırım yapacak

Ankara Kalkınma Ajansı’nın TechAnkara Dijital Proje Pazarı Ticarileştirme Programı’na başvuruları uygun bulunan girişimlere yapacağı toplam 5 milyon TL yatırım, fonbulucu GSYF aracılığıyla girişimlere aktarılacak. TechAnkara Dijital Proje Pazarı Ticarileştirme Programı’na başvurup kabul edilen girişimler, fonbulucu paya dayalı kitle fonlama platformu üzerinden kampanyalarını online olarak yürüterek paylarının bir kısmını yatırımcılara arz edecek. Yatırım turunu fonbulucu üzerinden başlatan girişimlere Ankara Kalkınma Ajansı ve fonbulucu GSYF ortaklığı ile en az 200 bin TL yatırım yapılacağı belirtildi. Bu finansmanın 50 bin TL’sinin kalkınma ajansının fonundan, 150 bin TL’sinin ise fonbulucu GSYF tarafından aktarılacağına da dikkat çekildi.


Amazon Aggregator Girişimleri tek bir günde Avrupa’da 1 milyar doları aştı

Amazon’un gücünün büyümesiyle yeni “aggregator” girişim dalgasının da büyüdüğü görülmekte. Yalnızca 1 günde, Avrupa’nın aggregator start-up şirketlerine 1,1 milyar dolarlık fon girdi.


Aggregator’lar, sitede daha küçük üçüncü taraf tüccarları satın alarak büyük e-ticaret işletmeleri kurmayı amaçlar. Dealroom'a göre Avrupa'da en az 21 aggregator bulunmakta - bunların 19'u 2020'den beri piyasaya sürüldü.Çevrimiçi alışveriş patlaması ve Amazon'un artan kârları -net kârı 2020'de yıllık %84 arttı- tarafından teşvik edilen sektör, yatırımcılardan büyük fonlar çekmeye devam ediyor.


Bu alanda Almanya menşeli Berlin Brands Group 700 milyon dolar topladı. İki İngiliz şirketi de büyüdü: Heroes ve Olsam, sırasıyla 200 milyon dolar ve 165 milyon dolar getirdi. Ayrıca Hollandalı e-ticaret aggregator’ı Dwarfs, North Wall Capital'den "önemli bir dizi ek satın almanın finanse edilmesine yardımcı olmak" için 30 milyon Euro'luk bir satın alma kredisi sağladığını duyurdu.


Küresel olarak, birçok aggregator, bu alanda 2018’de kurulmuş olan ABD merkezli Thrasio modelini baz almakta. Thrasio, 100'den fazla Amazon satıcısını satın aldı ve geçen yıl Haziran ayında 1 milyar dolarlık bir değerlemeyi aştı. Bu örnekler de dahil olmak üzere dünya çapında 40 Amazon Aggregator işletmesi olduğu tahmin ediliyor. Ek olarak Boston merkezli, 130 milyon dolar toplayan ve 30 marka satın alan Perch ve San Francisco merkezli Heyday de dikkat çeken Amerikalı aggregator’lardan.


II. Sermaye Piyasaları


SPK tarafından Yeşil Borçlanma Aracı ve Yeşil Kira Sertifikası Rehberi Taslağı yayınlandı

Sermaye Piyasası Kurulu piyasaların sağlıklı büyümesi ve kamuyu aydınlatma yükümlülükleri çerçevesinde yatırımcının korunması için düzenleyici bir çerçeve olarak Yeşil Borçlanma Aracı ve Yeşil Kira Sertifikası Rehberi Taslağı’nı düzenlemiştir.


SPK Yeşil Borçlanma Aracı ve Yeşil Kira Sertifikası Rehberi Taslağı ile sermaye piyasamızda yeşil borçlanma aracı ve yeşil kira sertifikası ihraçlarının artması, şeffaflık ve dış değerlendirme (ikinci taraf görüşü/doğrulama gibi) yükümlülüklerinin yatırımcı güvenini pekiştirmesi ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı veren projelere yatırım imkânlarının çeşitlendirilmesi hedeflenmekte. Ayrıca bu rehber, yeşil tahvil alanında finansal piyasalarda yaygın olarak kabul gören ve küresel standart haline gelmiş olan “Uluslararası Sermaye Piyasaları Derneği”nin düzenlemiş olduğu Yeşil Tahvil İlkeleri esas alınarak hazırlanmıştır.


SPK’nın sitesinde yayınlanan rehber taslağı; https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Dosya/1350


III. Dikkat Çeen


Global Competition Review Paneli

Asya-Pasifik bölgesindeki rekabet kurumları, giderek artan bir şekilde birleşme ve satın alma işlemleri üzerinde yargı yetkisi iddia etmekte, çözümler üretmekte ve çığır açan uygulama kararları almakta. 23 Kasım’da gerçekleşecek bu panel, bazı önemli gelişmeleri inceleyecek ve aralarında ortak bir zemin için potansiyel olup olmadığı da dahil olmak üzere, iddialı rekabet otoritelerine en iyi şekilde hitap edebilmenin gereklerini tartışacak. İlgili etkinliğe katılım için https://events.globalcompetitionreview.com/event/2a41b922-2753-4462-9d8c-a69405188001/regProcessStep1?RefId=GCRMC_LexWebrazzi Fintech 2021

Bankacılıktan e-ticaret firmalarına kadar büyük bir kapsama alanına sahip fintech’in gelişimi, evrimi ve geleceği 15 Aralık’ta Webrazzi Fintech’te sektörün önde gelen isimleri tarafından konuşulacak. Günümüzün yeni finansal teknolojileri, bankacılığın dönüşümü, blockchain entegrasyonu, regtech ve öne çıkan tüm başlıkların tartışılacağı, girişimciler ve sektörün lider finansal kuruluşlarının yer alacağı konferans için https://webrazzi.com/order/ticket/fintech-2021/


KAYNAKÇA


YAZAR

M&A Ekibi

KATEGORİ

Bültenコメント


bottom of page