top of page

Girişim Sermayesi Bülteni 21. Sayı

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021


İÇİNDEKİLER


I. Birleşme & Devralmalar ile Girişim Sermayesi Yatırımları


II. Sermaye Piyasaları


III. Öne Çıkan Gelişmeler


IV. Dikkat Çeken:I. Birleşme & Devralmalar ile Girişim Sermayesi YatırımlarıVisa, açık bankacılık platformu Tink’i 2 milyar doları aşkın bir bedel karşılığında satın almayı planladığını açıkladı.

Daha önce planlanan Plaid devralması DOJ engeline takılarak son bulan Visa, bu defa müşterilerine tek bir uygulama arayüzü üzerinden banka hesaplarını bağlama imkânı sunan açık bankacılık girişimi Tink’i devralmayı planlıyor. AB’nin Ödeme Hizmetleri Direktifi 2 (PSD2) uyarınca tüm bankalar ve mali kuruluşlar açık bankacılık arayüzleri sunuyor olmalarına rağmen, bu konuda yeknesak bir standart oluşmamıştır. Tink, PayPal, BNP Paribas, American Express ve Lydia gibi banka ve mali kuruluşları barındırdığı arayüzü sayesinde Avrupa genelinde yaklaşık 250 milyondan fazla banka müşterisine ulaşabiliyor. (1)


ABD sermaye piyasalarındaki hisselerin parçalı olarak satışını mümkün kılan GoTrade çeşitli yatırımcılardan 7 milyon dolar bedelinde yatırım topladı.

Amazon veya Tesla gibi Amerikan şirketlerinin sermaye piyasalarında kote edilen paylarının değeri yüzlerce hatta zaman zaman binlerce dolara yükselebiliyor. Kısmi hisseler, ABD’de aracı kurumlarca yatırımcılara sunulur, büyük şirketlerin pahalı hisselerinin küçük yatırımcılar tarafından satın alınabilmesine imkân sunar. Ancak ABD dışındaki yatırımcıların bu tür bir imkânı olamamaktadır. İşte GoTrade, dünyanın yüz elli ülkesindeki bireysel yatırımcılara en az 1 dolardan başlayan bedellerle ABD’deki Microsoft, Netflix, Amazon, Apple gibi teknoloji devlerinin paylarını kısmi satın alma imkânı sunma fikriyle ortaya çıktı. Girişim, Y Combinator ve Picus Leverage gibi yatırımcıları da aralarında barındıran ve LocalGlobe ve Social Leverage tarafından liderlik edilen yatırım turunda 7 milyon dolar yatırım elde etmeyi başardı. (2)


 

II. Sermaye PiyasalarıLondra, Avrupa’da gerçekleşen 4.4 milyar dolarlık rekor SPAC patlamasını kaçırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yatırımcıyı korumak adına getirdiği son düzenlemeleri ile birlikte kurulma amaçlarının önemli bir kısmında ciddi değişikliklere gidilmesi sebebiyle faaliyetlerini zengin Avrupa pazarına kaydıran SPAC’ler şimdiden kıtadaki en canlı yılını yaşıyor. Büyük yatırım bankalarının çoğu bölgede yaz sonuna kadar elli anlaşmanın daha gerçekleşeceğini öngörüyor. Londra ise SPAC yarışında Amsterdam’ın ve diğer Kıta Avrupası şehirlerinin gerisinde kalmakta. Birleşik Krallık’ta SPAC aktivitelerinin Kıta Avrupası’nda kıyasla oldukça geride kalmış olmasının sebeplerinin arasında ise Birleşik Krallık regülasyonlarında yatırımcıyı korumak adına mevcut olan mekanizmaları olduğu değerlendiriliyor.


RE-PIE Portföy Yönetimi AŞ Serbest Şemsiye Fon'un kuruluşuna izin verildi.

Sermaye Piyasaları Kurulu, RE-PIE Portföy Yönetimi A.Ş. Serbest Şemsiye Fonu’nun kuruluşuna izin verdi. Türkiye’nin ilk faaliyet izni almış portföy yönetim şirketi RE-PIE, daha önce de unicorn Getir Perakende Lojistik AŞ’ye yatırım yapmak üzere Re-pie Portföy Yönetimi A.Ş. Getir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurmuştu. (3)


 

III. Öne Çıkan GelişmelerBDDK, tarafından hazırlanan Kredi Yaşam Döngüsü Rehber Taslakları kamuoyunun görüşüne açıldı.

23 Mart 2021 tarihli Ekonomi Reformları Eylem Planı doğrultusunda salgından etkilenen bankacılık sektörünün aktif kalitesinin artırılmasına yönelik olarak BDDK sorumluluğunda sürdürüldüğü açıklanan kredi tahsis ve izleme süreçlerine ilişkin rehber hazırlama çalışmalarında sonuca yaklaşıldı. BDDK tarafından hazırlanarak sunulan “Sorunlu Alacak Çözümleme Rehber Taslağı” ve Kredi Tahsis ve İzleme Süreçlerine İlişkin Rehber Taslağı” ile bankacılık sektörünün aktif kalitesinin güçlendirilmesi ve sorunlu alacakların yönetim ve çözümlenmesi sürecinde etkili olabilecek stratejinin ortaya konması hedeflenmektedir. Yaşama şansı olan şirketlerin tespiti ve yeniden yapılandırma yoluyla yaşatılması ve borç ödeme kapasitesi çok zayıf borçlulardan alacakların, alacaklardan dolayı varlık edinilmesini, borç ve varlık/sermaye takasını, varlık yönetim şirketine satış ve devir veya menkul kıymetleştirme yoluyla kredilerin elden çıkarılmasını veya yasal süreçlerin başlatılmasını da içerebilecek yollarla tasfiyesine ilişkin düzenlemeler getirilmesi planlanmaktadır. Bunun yanında Kredi Tahsis ve İzleme Süreçlerine İlişkin Rehber Taslağı’nda da banka kredi politika ve süreçlerinde Çevresel, Sosyal ve Yönetişim faktörlerinin dikkate alınması yönünde hükümler getirilmesi gündemdedir. Bu rehberlere dayanak olması amacıyla birtakım mevcut yönetmeliklerde de kapsamlı değişikliklerin yolda olduğu açıklanmıştır. Ekonomi Reformları Eylem Planı’na göre tüm bu değişikliklerin 30 Eylül 2021 tarihine kadar devreye alınması beklenmektedir. (4)


Ekspres teslimat hizmetleri sunan yerli girişim PackUpp ile CarrefourSA işbirliğini büyütüyor.

Son dönemde yayınlanan birçok istatistik, tüketiciye anında veya çabuk teslimat sunabilen e-ticaret işletmelerinin rekabetçi avantaja sahip olduklarını ortaya koyuyor. PackUpp, kurumsal firmalara ve e-ticaret şirketleri için ekspres teslimat hizmetleri sunma fikriyle ortaya çıkan bir yerli girişim olarak Temmuz 2020’de 12.5 milyon TL değerlemeyle ilk yatırımını almayı başarmıştı. Aradan geçen 6 ayın ardından değerlemesini 100 milyon TL’ye çıkararak ikinci yatırım turunu tamamlamıştı. Teslimat sürecinin tüm aşamalarını dijitalleştirmeyi hedefleyen girişim, ünlü perakende zinciri CarrefourSA’ya verdiği hizmetleri Türkiye sathında genişletmeyi ve çeşitlendirmeyi planlıyor. (5)


 

IV. Dikkat Çeken:


Fikir aşamasındaki girişimleri destekleyen kuluçka Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), 2021 yılı ikinci başvuruları açtı.

UBİ Global’in 70’i aşkın ülke ile 700’den fazla kuluçka ve hızlandırma merkezi arasında Dünyanın En Gelecek Vaad Eden Merkezi ödülünü hak ettiği değerlendirilen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) 11 Temmuz’a kadar başvurmaları için girişimcilere kapılarını açıyor. 3 bin metrekarelik kampüsünde girişimleri ağırlayan BTM 300 milyon değerlemeyi aşan yatırımları ve 100 milyon liraya yaklaşan satışı ile adından bahsettiriyor. (6)

KAYNAKÇA


YAZAR

Av. Ferhan Yıldızlı

Av. Gizem Uzunoğlu

Stj. Av. Mert Dilmen


Comments


bottom of page