top of page

Girişim Sermayesi - 38. Sayı

Güncelleme tarihi: 10 Nis 2023

İÇİNDEKİLER

  1. 212,70 Milyon Euro değerinde üçüncü yatırım fonunu kuruyor

  2. Hindistan perakende devi Reliance dijital rupi ile alışverişleri kabul etmeye hazırlanıyor.

  3. Britanyalı yeni nesil banka Zopa, 1 milyar ABD Doları üzerinde değerleme ile 93 milyon ABD Doları yatırım aldı.

  4. TOGG, Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel NFT koleksiyonunu açık artırmaya sunmaya hazırlanıyor.

  5. Sağlık teknolojileri girişimi C-mo Medical Solutions, 4.8 milyon Euro yatırım aldı.


1. 212,70 Milyon Euro değerinde üçüncü yatırım fonunu kuruyor


2022 yılında 7 girişime toplamda 13 milyon Euro değerinde yatırım yapan 212, uluslararası pazarları hedefleyen B2B girişimleri hedefleyen bir yatırımcıdır. Girişimlerin uluslararasılaşma süreçlerinde onlara yol gösteren firma kurucu ortaklarından Numan Numan, 2023 yılının ilk yarısında üçüncü fonunu kurmaya hazırlandığını duyurdu. E-Girişim’in haberine göre 212’nin portföyünde lider scooter firması Martı da yer alıyor.2. Hindistan perakende devi Reliance dijital rupi ile alışverişleri kabul etmeye hazırlanıyor.


Hindistan'ın en büyük perakende zincirlerinden Reliance Retail, ülkenin yakın zamanda kabul ettiği dijital rupi cinsinden perakende ödemeleri kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Perakende devi Perşembe günü yaptığı açıklamada, e-Rupee adı verilen ülkenin CBDC'si (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) ile ödeme yapmak isteyen müşterilere, mağazada taratarak ödeme yapmalarına imkan verecek dinamik bir dijital rupi kabul QR kodu sağlanacağını söyledi.3. Britanyalı yeni nesil banka Zopa, 1 milyar ABD Doları üzerinde değerleme ile 93 milyon ABD Doları yatırım aldı.


2021 yılında SoftBank liderliğinde düzenlenen bir yatırım turunda 300 milyon ABD doları yatırım toplamayı başaran Britanyalı “neo-bank” Zopa, bu defa 75 milyon Sterlin değerinde (yaklaşık 93 milyon ABD Doları) yeni bir yatırım için anlaştığını duyurdu. Yaklaşık 850 bin müşteriye sahip olan şirket, yeni yatırımı, yeni finansal ürünler oluşturmak, müşteri tabanını genişletmek ve yeni satın almalar yapmak için kullanmayı planladığı 75 milyon £ (yaklaşık 93 milyon $) tutarında bir yatırım aldı.4. TOGG, Cumhuriyetin 100’üncü yılına özel NFT koleksiyonunu açık artırmaya sunmaya hazırlanıyor.


Türkiye’nin önde gelen mobilite girişimi markası TOGG, Şubat ayında gerçekleştireceği bir açık artırma ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına özel olarak üretilen NFT’leri kullanıcılara sunacak. TOGG'un dijital platformu Trumore üzerinden ID oluşturan kullanıcılar, NFT’ler için 5-15 Şubat tarihleri arasında teklif verebilecekler.5. Sağlık teknolojileri girişimi C-mo Medical Solutions, 4.8 milyon Euro yatırım aldı.


Ingelheim Venture Fund tarafından liderlik edilen tohum yatırım turunda, 4.8 milyon Euro yatırım alan C-mo, öksürük üzerinden hasta takibi yapmayı amaçlıyor. Firmanın geliştirdiği teknoloji, öksürüğü analiz ederek teşhis ve tedavi sürecine destek oluyor.KAYNAKÇAComments


bottom of page