top of page

Girişim Sermayesi - 37. Sayı

Güncelleme tarihi: 2 Şub 2023


Juris Ankara en iyi avukat

İÇİNDEKİLER

  1. Co Print, ikinci paya dayalı kitle fonlama yatırım turunu %228 fonlamayla başarıyla tamamladı!

  2. BiLira, TRYB’nin Curve Finance ve Hashflow üzerinde listelendiğini açıkladı

  3. Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar sürüyor!

  4. South Park’ın yaratıcılarının deepfake video girişimi Deep Voodoo 20 milyon dolar yatırım almayı başardı!

  5. Sermaye Piyasaları Kurulu, yeniden değerleme oranlarını yayınladı!

  6. Elektronik Cihaz Kiralama Platformu Kiralarsın, 2 buçuk milyon dolar değerleme ile yatırım aldı!


1. Co Print, ikinci paya dayalı kitle fonlama yatırım turunu %228 fonlamayla başarıyla tamamladı


Geliştirdiği piyasadaki bütün 3D yazıcıların tek baskı ucu ile çok renkli ve çok malzemeli modeller üretebilmesini sağlayan çok filamentli 3D baskı modülü projesi ile Fonbulucu.com üzerinde çıktığı ilk paya dayalı kitle fonlaması yatırımında 26 milyon 750 bin TL değerlenerek 3 milyon TL yatırım alan Co Print, ikinci paya dayalı kitle fonlamasını tamamladı. 10 milyon TL hedefiyle başlatılan kampanya 7 dakika gibi kısa bir sürede %228 fonlanarak 22 milyon 799 bin 61 TL fonlamaya ulaşıldığı için erken kapatıldı. Yatırımcılar arasında Türkiye’nin global olarak tanınan savunma sanayi firmalarından Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar da yer alıyor. Firma, Baykar’ın, Co Print’e teknik üretim ve danışmanlık desteği sağlayacağını da kampanya sayfasından duyurdu.


https://invest.fonbulucu.com/kampanya/ZE1FOA


2. BiLira, TRYB’nin Curve Finance ve Hashflow üzerinde listelendiğini açıkladı

Juris Ankara en iyi avukat

Türk Lirasını, swtabil kripto para birimi olan TRYB ile de-centralized finance (de-fi) uygulamaları olan Curve Finance ve Hashflow üzerinde temsil eden BiLira, bu listelemeler sayesinde kullanıcıların blokchain üzerindeki bu uygulamalarda TL ile işlem yapabilme çözümü sunduğunu açıkladı. TRYB, bu platformlarda diğer stabil kripto para türevleri karşılığı takas edilebilecek.


https://egirisim.com/2023/01/05/turk-lirasi-stabil-kripto-parasi-tryb-curve-finance-ve-hashflowda-listelendi/


3. Teknoloji sektöründeki işten çıkarmalar sürüyor!


2021 yılında 10 bin çalışanını işten çıkaran Amazon, 2023 yılında 18 bin çalışanı daha işten çıkarmaya hazırlandıklarını duyurdu. Bu sayı Amazon’un küresel olarak sahip olduğu 1.3 milyona yakın çalışanının %1.2’sini oluşturuyor. Amazon’un New York Borsası (NYSE) işlem gören hisseleri ise makroekonomik göstergelerdeki olumsuz gidiş ve 2022’nin Kasım ayında çıkarılan 10.000 çalışanın işten çıkarılması haberleri ve Amazon Care gibi girişimlerin kapatılacağının açıklanması gibi sebeplerle pandemi döneminden etkilenmiş durumda.


https://techcrunch.com/2023/01/05/amazon-to-cut-18000-jobs-as-tech-layoffs-continue/


4. South Park’ın yaratıcılarının deepfake video girişimi Deep Voodoo 20 milyon dolar yatırım almayı başardı!


South Park’ın yaratıcılarından Trey Parker ve Matt Stone, profesyoneller için geliştirdikleri deepfake stüdyosu için Connect Ventures yatırım firmasının destekleriyle tam 20 milyon fonlamaya ulaşmayı başardı. ABD’li ünlü şarkıcı Kendrick Lamar’ın yüzünün OJ Simpson, Nipsey Hussle, Kobe Bryant ve Kanye West gibi isimlerin yüzleri gibi göründüğü “The Heart Part 5” adlı şarkısına çekilen video klibin arkasında da Deep Voodoo yer almaktadır.


https://techcrunch.com/2022/12/21/south-park-creators-deepfake-video-startup-deep-voodoo-conjures-20m-in-new-funding/5. Sermaye Piyasaları Kurulu, yeniden değerleme oranlarını yayınladı!


Kurul Karar Organı tarafından 29 Aralık 2022 tarih ve 77/1900 sayılı Karar uyarınca yapılan duyuru ile Sermaye Piyasaları mevzuatında yer alan tutarlar 2023 yılı doğrultusunda yeniden değerlemeye tabi tutuldu. 30 Aralık 2022 tarihli ve 2022/74 sayılı Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’nde yayınlanan duyuruda kitle fonlama platformlarının kuruluş ve listeye alınma için gerekli asgari sermaye miktarı 2023 itibariyle 5.000.000 TL’ye çıkarılırken, girişim sermayesi yatırım fonlarının nitelikli yatırımcılardan alacağı minimum toplam asgari kaynak taahhüdü tutarı 25.000.000 TL’ye çıkarıldı.


Elektronik Cihaz Kiralama Platformu Kiralarsın, 2 buçuk milyon dolar değerleme ile yatırım aldı!


QNB Finansbank içerisinde oluşarak 2021 yılında hayata geçen ve elektronik cihaz kiralama platformu olan Kiralarsın, QNB Finansbank’tan gerçekleştirdiği spin-off akabinde, aralarında QNBBEYOND Ventures, Arya Kadın Yatırım Platformu ve Galata Business Angels melek yatırımcılarından Umur Özal’ın da aralarında olduğu bir yatırım turunda 2 buçuk milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Yatırım tutarı açıklanmadı.6. Elektronik Cihaz Kiralama Platformu Kiralarsın, 2 buçuk milyon dolar değerleme ile yatırım aldı!


QNB Finansbank içerisinde oluşarak 2021 yılında hayata geçen ve elektronik cihaz kiralama platformu olan Kiralarsın, QNB Finansbank’tan gerçekleştirdiği spin-off akabinde, aralarında QNBBEYOND Ventures, Arya Kadın Yatırım Platformu ve Galata Business Angels melek yatırımcılarından Umur Özal’ın da aralarında olduğu bir yatırım turunda 2 buçuk milyon dolar değerleme ile yatırım aldı. Yatırım tutarı açıklanmadı.


KAYNAKÇA

Comentarios


bottom of page