top of page

Tahkim Bülteni - 21. Sayı


İÇİNDEKİLER

I. Kurum Kararları ve Duyurular

  1. The Hague Court of Arbitration for Aviation Kuruldu

  2. Trina Solar Totalenergies Davasında Tahkim İtirazı

  3. Daiichi Sankyo İlaç Teknolojisine İlişkin Tahkim Davasını Kazandı

  4. Vancouver Uluslararası Tahkim Merkezi (VanIAC) Ticari Tahkimin Yürütülmesini Düzenleyen Yeni Kuralları Kabul Etti

II. Yaklaşan Etkinlikler

  1. ISTAC - Temel Arabuluculuk Eğitimi

I. Kurum Kararları ve Duyurular

1. The Hague Court of Arbitration for Aviation Kuruldu

Hollanda’da havacılık endüstrisindeki uyuşmazlıkları çözme amacıyla 21 Temmuz 2022 tarihinde yeni bir tahkim merkezi açıldı. 3,5 trilyon ABD doları tutarındaki havacılık endüstrisindeki uyuşmazlıkların çözümü için kurulan merkez tahkim uygulamasının havacılık endüstrisinde gelişmesini amaçlamakta. [1]2. Trina Solar Totalenergies Davasında Tahkim İtirazı

Totalenergies, büyük güneş enerjisi üreticisi Trina Solar'a karşı 900MW+ modül siparişiyle ilgili dolandırıcılık ve sözleşmenin ihlali iddiasıyla yasal işlem başlattı.


Total'in iştirakleri, ABD'de üçü Kaliforniya'da, biri Teksas'ta olmak üzere toplam 900 MW'ı aşan dört projeye bağlı modüller için dört uygulama anlaşması imzaladı. Dört anlaşmanın tamamı Temmuz 2021'de imzalandı ve modül sevkiyatlarının Eylül ayında tamamlanmadan önce Şubat 2022'de başlaması bekleniyor. Toplam talepler, fiyat, hacim ve teslimat planı güvence altına alınarak dört anlaşmanın tümü için toplam 8,75 milyon ABD Doları tutarında mevduat ödemesi yaptı. Total ayrıca, Trina yetkililerinden anlaşmalar için üretim kapasitesinin "ayrıldığına" dair güvence aldığını iddia ediyor.


Ancak Total, uygulama anlaşmalarının imzalanmasının ardından üç ayrı durumda, siparişlerin fiyatlandırmasını ve teslimat programını değiştirecek çeşitli sorunları öne sürerek Trina'nın ek fonlar sağlamaya çalıştığını iddia ediyor.


Trina'nın, Total'in iştiraklerine 30 Eylül 2021'de bir mücbir sebep bildirgesi yayınladığı ve o sırada Çin'de elektrik kullanımı üzerindeki idari kontrollerin uygulanması nedeniyle üreticinin tam kapasitede modül üretemeyeceğini teyit ettiği iddia ediliyor. Bu bildirim, mücbir sebep ilan etmek için yeterli gerekçe veya kanıt bulunmadığını iddia ederek, bir sonraki ay Total tarafından reddedildi.


Total, bugüne kadar Trina'nın geçen yıl Temmuz ayında imzalanan anlaşma kapsamındaki herhangi bir modülü göndermediğini ve bu anlaşmaları ihlal ettiğini iddia ediyor. Trina'nın ayrıca, Total'in almadığını söylediği ürün izlenebilirlik bilgileriyle ilgili anlaşmaların ilgili bölümlerini de ihlal ettiği iddia ediliyor. Total yetkilileri, söz konusu dört proje için alternatif satın alma düzenlemeleri yapmak zorunda kaldığını, bu nedenle daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.


Totalenergies, modüllerin teslim edilmemesi nedeniyle yalnızca 100 milyon ABD Doları civarında ek maliyetle karşı karşıya kalacağına dair toplam tahminin yanı sıra gecikmelerden kaynaklı olarak da 100 milyon ABD Dolarını aşan bir zarara uğradığını iddia etti. Trina Solar ise bu davanın ICC tahkiminde çözülmesi gerektiği iddiasında bulunarak mahkemenin yetkisine itirazda bulundu. [2]3. Daiichi Sankyo İlaç Teknolojisine İlişkin Tahkim Davasını Kazandı

ABD'li ilaç üreticisi Seagen Inc yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, bir hakemin iki şirket arasında ilaç teknolojisini kullanma anlaşması konusunda Japon Daiichi Sankyo lehine karar verdiğini söyledi. Şirketler, Seagen'in patentlerini ihlal ettiğini söylediği Daiichi ve AstraZeneca Plc'nin meme kanseri ilacı Enhertu'nun patentleri için yasal süreçleri yürütmekteydi.


Seagen, 2019'da Enhertu'da kullanılan teknolojinin antikor-ilaç konjugat teknolojisinde gelişmeler olduğunu söyleyerek bir tahkim talebinde bulundu.


ICDR'deki tek hakem, Japon ilaç üreticisinin kanser ilaçlarında kullandığı teknoloji haklarına ilişkin potansiyel olarak milyarlarca dolar değerindeki bir anlaşmazlıkta Daiichi Sankyo lehine karar verdi. [3]4. Vancouver Uluslararası Tahkim Merkezi (VanIAC) Ticari Tahkimin Yürütülmesini Düzenleyen Yeni Kuralları Kabul Etti

Vancouver Uluslararası Tahkim Merkezi (VanIAC), en son değiştirilmesinden itibaren yirmi yıldan uzun bir süre geçen uluslararası ticari tahkimin yürütülmesini düzenleyen yeni usul kurallarının kabul edildiğini açıkladı. Yeni kabul edilen bu kurallar dizisinin, yargılamalarda verimliliği ve çeşitliliği arttırmayı amaçlayan diğer uluslararası tahkim kurallarının esas alınarak ortaya konduğu görülmektedir. Yeni kurallar ayrıca, talebin faiz ve masraflar hariç 500.000 ABD Dolarını aşmadığı durumlar için “uluslararası hızlandırılmış prosedürleri” de içeriyor. Ancak, taraflar birden fazla hakemden oluşan bir hakem heyetini kabul etmişlerse veya taraflar bu hakemlerden vazgeçmeyi kabul etmişlerse, hızlandırılmış prosedürlerin uygulanması mümkün olmaz. Yeni kurallarda göze çarpan diğer bir husus ise, taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, bir tahkim mahkemesinin genellikle tek hakemden oluşacağıdır.

Öte yandan gelişmiş uluslararası tahkim kuralları arayan taraflara sunulan seçenekler yelpazesine bu kuralların da eklendiğini, yeni kurallardaki en önemli gelişmenin, tarafların hangi kuralları benimsemek istediklerini dikkatlice düşünmeleri gerektiğinin altını çizdiği çeşitli Kanadalı hukukçular tarafından ifade edilmiştir.

Yeni düzenleme 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girmiştir. [4]

II. Yaklaşan Etkinlikler

1. ISTAC - Temel Arabuluculuk Eğitim

İstanbul Tahkim Merkezi, 1-11 Eylül tarihlerinde Antalya Bilim Üniversite'nde yüz yüze arabuluculuk eğitimi gerçekleştirecek.


Kayıt için: https://istac.org.tr/tae1-11/

KAYNAKÇA

  1. https://globalarbitrationreview.com/article/new-aviation-centre-takes

  2. https://globalarbitrationreview.com/article/solar-panel-maker-argues-totalenergies-fraud-suit-should-go-icc

  3. https://globalarbitrationreview.com/article/icdr-arbitrator-decides-multibillion-life-sciences-dispute

  4. https://vaniac.orgコメント


bottom of page