top of page

Hibrit Yatırım Enstrümanları Serisi Bölüm 5: SAFE Yatırımı Alan GirişimlerSAFE Yatırımı Alana Girişimler

YCombinator tarafından 2013 yılında önerilen ve erken aşama yatırımları arasında oldukça popüler hale gelen SAFE, özellikle kriz dönemlerinde olağan yatırım turlarında genellikle en büyük problem olan şirket değerleme gerekliliğini bypass eder. Şirketin değerlemesi yeni yatırımcıların şirkete katılma kararına kadar adeta havada kalır. Yine de belirlenen hususlardan biri, yatırımcıların sonunda hissedar olduklarında alacakları indirim ve bir değerleme tavanıdır. Çoğu durumda, SAFE, şirketin bir yatırım turundan başarılı çıkabilmek için gerekli çeşitli kilometre taşlarını da içerecektir.


Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte ekosistemdeki en büyük endişelerden biri, erken dönem girişimler açısından oldukça büyük önemi haiz çekirdek yatırımların daha da nadir hale geleceğiydi. Bu durum erken aşamadaki birçok girişimi alternatif yaratıcı finansman çözümleri aramak zorunda bırakmıştır. SAFE, bu anlamda birçok yatırımcının aklına ilk gelen çözüm olarak ortaya çıkmıştır.


Covid-19 pandemisinin getirdiği zorluklar, SAFE’leri özellikle teknoloji sahnesindeki en popüler finansman araçlarından biri haline getirdi. Çoğu henüz erken aşamada olan düzinelerce girişimin bu şekilde fon toplamasıyla, son aylarda bu tür finansmanda özellikle birçok start up’ın başlangıç noktası olan İsrail’de keskin bir artış gerçekleştiği aktarılmaktadır.


SAFE’ler teknoloji ile ihtiyaçların birbirine geçtiği katma değerli ürün ve hizmetler üreten ve gelecek vaat eden girişimler için önemli finansman kaynaklarından biri olabilmeyi haiz finansman araçlarındandır. Bu kapsamda bu içerikte son dönemde SAFE yatırımı almış bazı girişimlere değiniyoruz.

  • Firstbase.io, Inc

HUB Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş, web tabanlı yazılımı ile, doğru soruları sorarak kişilerin Amerika'da şirket kurabilmelerini, banka hesabı açabilmelerini, adres alabilmelerini bir adımda sağlamakta olan Firstbase.io, Inc. unvanlı şirkete “SAFE: Simple Agreement for Future Equity” çerçevesinde 25.000 ABD Doları tutarında yatırım yapılmasına karar vermiştir. Bu yatırım Türkiye’deki bir yatırımcıdan yurtdışındaki bir girişime gerçekleşen ilk SAFE yatırımlarındandır.

  • Houston Bionics, Inc.

HUB, yine bu sene içerisinde nörolojik rahatsızlığı bulunan hastaların fizyoterapist yardımı olmaksızın tedavi görmesine imkân veren ev tipi tıbbi cihaz imalatı yapan Houston Bionics'e de yatırım yapmıştır. Şirkete gerçekleştirilen SAFE yatırımı çerçevesinde %2 oranında ve 50.000 ABD Dolar’ı tutarında yatırım şirkete aktarılmıştır.

  • Teleporter Realities Inc.

Sanal Gerçeklik ve Oyun platformu olan bir Teleporter Realities Inc. (“Teleporter”), ABD’de kurulmuş olmakla birlikte kurucuları Türk olan bir girişimdir. Teleporter, oyunseverleri sanal gerçeklikle bir araya getirir. Birbirleriyle etkileşime geçmelerini sağlayarak ve oyun videolarını beraber izleyerek sosyalleşme imkânı verir. 26.04.2019 tarihinde Türkiye’de HUB’dan 471.416 TL tutarında hisseye dönüştürülmek üzere SAFE yatırımı almıştır.

  • Smartmimic Inc.

Smartmimic Inc.ev ürünleri için taşınabilir güvenlik sistemleri geliştiren bir ev teknolojileri girişimidir. Mart 2019 tarihinde HUB tarafından şirkete 297.815 TL tutarında SAFE yatırımı gerçekleştirilmiştir.

  • Genome Protection, Inc.

Norma Investments Limited tarafından 2018 yılında SAFE ile yatırım alan sağlık teknolojileri girişimidir. Genome Protection, sağlıklı ve uzun yaşam için DNA'yı korumayı amaçlayan tıbbi ilaçların geliştiricisidir. Şirketin ilaçları, retroelement adı verilen çeşitli eski virüsleri etkisiz hale getirerek, hastanelerin hızlı hipotez testi ve hızlandırılmış klinik çeviri için tedaviler geliştirmesini sağlayarak kansere ve yaşa bağlı hastalıklara karşı koruma sağlayan çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır.


YAZAR

Av. Ferhan Yıldızlı

Av. Gizem Uzunoğlu

Stj. Av. Mert Dilmen


Comments


bottom of page