top of page

Girişim Sermayesi - 36. Sayı


İÇİNDEKİLER

  1. Avrupa’lı fintech’ler, finansman azaldıkça yeni normale doğru gidiyor.

  2. Jasper’in 1,5 milyar dolarlık değerleme elde etmesiyle yeni nesil yapay zeka hız kazanıyor.

  3. Privilège Ventures, kadın liderliğindeki girişimlere yatırım yapmak için 20 milyon dolarlık bir fon başlattı.

  4. Paris merkezli Satgana, iklim teknolojisi girişimlerini desteklemek için 30 milyon avroluk fonunun ilk kapanışını tamamladı

  5. Celestia Vakfı, modüler blok zinciri mimarisi için 55 milyon dolar fonlama topladı.


1. Avrupalı fintech’ler, finansman azaldıkça yeni normale doğru gidiyor

Girişim sermayesi faaliyetinin 2021'de zirveye ulaşmasıyla Fintech, son birkaç yılda Avrupa'nın en iyi performans gösteren sektörlerinden biri haline geldi ancak Finch Capital'in yayınladığı Avrupa Fintech Durumu raporuna göre, sektör daha az fonlama ve daha düşük değerlemelerden oluşan yeni bir normale doğru geçiş yapıyor.

Avrupa'nın fintech ekosistemi, makroekonomik koşulların yatırımcıları sermayeleri konusunda daha temkinli olmaya yönlendirmesiyle durgunlaştı. Bölgede ortaya çıkan yeni fintech girişimlerinin sayısı piyasadaki durgunluk nedeniyle 2021'den bu yana %80 düştü.

Rapor ayrıca, fintech yatırım anlaşmalarının sayısının 2021 ile 2024 arasında %60 oranında düşeceğine dair bir öngörüde bulunuyor. Fonlama faaliyetleri yavaşladıkça değerlemelerin de düşmesi bekleniyor.


2. Jasper’in 1,5 milyar dolarlık değerleme elde etmesiyle yeni nesil yapay zeka hız kazanıyor.Pazardaki düşüşe rağmen, metin, resim ve video oluşturmak için yapay zekayı kullanan şirketler son birkaç ayda önemli gelişmeler kaydetti. Jaser da bunlardan biri. Jasper, pazarlamacılar ve diğer profesyoneller; bloglar, sosyal medya gönderileri ve diğer içerikler oluşturmak için yapay zeka teknolojisini kullanıyor.

1,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle yatırım turuna çıkan Jasper, üretken yapay zeka için yatırımcı ilgisini ortaya koyan girişimlerin son örneklerinden. Jasper'ın şirketin ilk finansman sağlama süreci olan 125 milyon dolarlık yatırımı, Bessemer Venture Partners, IVP ve Foundation Capital gibi firmaların katılımıyla Insight Partners liderliğinde gerçekleşti.

Yaklaşık 2 yaşındaki Austin merkezli şirket, gelirinin 2022'nin sonuna kadar yıllık 90 milyon dolara ulaşma yolunda olduğunu aktarıyor.

Aynı haftanın başlarında ise metinden görüntü oluşturucu Stable Diffusion'ın geliştiricisi Stability AI; Coatue, Lightspeed ve O'Shaughnessy Ventures tarafından liderlik edilen bir anlaşmada 1 milyar dolarlık bir değerleme ile 101 milyon dolar topladığı rapor edildi.3. Privilège Ventures, kadın liderliğindeki girişimlere yatırım yapmak için 20 milyon dolarlık bir fon başlattı
İsviçre merkezli Lugano’da kurulu bir girişim sermayesi yatırım fonu olan Privilège Ventures dördüncü fonunu başlattı. 20 milyon CHF değerindeki fon, Avrupa genelinde kadın liderliğindeki erken aşamadaki startuplar için oluşturuldu.

Firma, yatırım mantıklarının kadınların liderlik rollerinde erkeklerden daha iyi performans gösterdiğine dair istatistiksel kanıtlara dayandığını söylüyor.

Firmanın amacı, Boston Consulting Group'un beş yıllık bir süre boyunca yatırım ve gelir verileri üzerine yaptığı araştırmalarla destekleniyor. Araştırma aynı zamanda kadınların kurduğu ve kurucu ortak oldukları startupların, zaman içinde %10 daha fazla gelir elde etmesine rağmen erkeklerin liderliğindeki şirketlere yapılan ortalama yatırımların yarısından daha az bir yatırım aldığını aldığını ve dezavantajlı durumda olduğunu gösterdi.4. Paris merkezli Satgana, iklim teknolojisi girişimlerini desteklemek için 30 milyon avroluk fonunun ilk kapanışını tamamladı.İklim teknolojileriyle ilgili gelişmeler süregelirken Paris merkezli yeni girişim sermayesi şirketi Satgana, konuya getirdikleri yaklaşımın ilgi görebileceğini umuyor.

Gıda ve tarım, enerji, mobilite ve binalar/sanayi gibi alanlardaki girişimleri desteklemek için 30 milyon Euro'luk bir hedefin ilk kapanışını tamamlandı. Artı olarak, karbon emisyonunu azaltma ve geri dönüşümsel ekonomiler hedefleniyor.

Fon, Avrupa ve Afrika'daki tohum öncesi ve tohum aşamalarında olan startuplara 500.000 €'ya kadar yatırım yaparak operasyonel ve stratejik deneyimden oluşan ekibini kullanacak. Ayrıca, yatırım öncesi ve sonrası bir “çeşitlilik ve katılım” merceğini uygulamayı planlıyor.

Fon şimdiye kadar üç iklim teknolojisi girişimine yatırım yaptı ve diğer ikisi yakında açıklanacak. Bunlar Orbio Earth, Mazi Mobility and Yeasty’den oluşuyor.


5. Celestia, modüler blok zinciri mimarisi için 55 milyon dolar topladı.Şirket, teknolojinin blok zincirleri yerleştirirken ve ölçeklendirirken ortaya çıkan zorlukları çözeceği iddiasıyla ortaya çıkıyor. Celestia 18 Ekim'de Bain Capital Crypto, Polychain Capital, Placeholder, Galaxy, Delphi Digital, Blockchain Capital, NFX, Protocol Labs, Figment, Maven 11, Spartan Group, FTX liderliğindeki; startup’lar ve Jump Crypto'nun yanı sıra melek yatırımcılar Balaji Srinivasan, Eric Wall ve Jutta Steiner’in de bulunduğu bir yatırım turunda 55 milyon dolar topladığını duyurdu.

Celestia, blok zincirleri yerleştirirken ve ölçeklendirirken ortaya çıkan zorlukları çözme çabasıyla modüler bir blok zinciri mimarisi inşa ediyor. Şirket, teknik bilgiye sahip herkesin minimum masrafla kendi blok zincirini kurmasını kolaylaştıracak bir altyapı kurmayı amaçlıyor.
KAYNAKÇA

Comments


bottom of page