top of page

Fikri Mülkiyet Hukuku Bülteni 4. Sayı

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2021KURUM VE YARGI KARARLARI


ABAD Sahte Ürünleri Depolarda Bulundurmanın Marka İhlali Olmadığına Karar Verdi

Alman Federal Mahkemesi, Coty’e ait Davidoff markalı parfümlere ilişkin Amazon aleyhine açılan marka ihlali davasını sonuçlandırdı. Davidoff parfümler Amazon’da farklı satıcılar tarafından satılmaktaydı ancak bu satışlardan bazıları tükenme ilkesine uygun değildi. Coty, satıcılarıyla çözüme ulaşmış olsa dahi Amazon’un sahte Davidoff parfümlerinin depolaması nedeniyle marka ihlalinde bulunduğunu iddia etmişti. ABAD’a danışan Federal Mahkeme, sahte ürünleri yalnızca mülkiyetinde bulundurmanın marka hakkı ihlali oluşturmayacağı ve önemli olanın satış amacı taşımak olduğu gerekçesiyle, Amazon’un depolama faaliyetlerinin marka ihlali oluşturmadığına hükmetti. Ancak diğer davalı olan Amazon’un Avrupa merkezi Amazon Luxembourg için çeşitli denetim yetkilerini haiz olduğundan bilgi vermekle yükümlü olduğuna hükmedildi. Coty’nin sahte parfüm satıcılarının kimliğine ilişkin bilgi talebi Amazon Luxembourg tarafından reddedilmişti. (1)


Avrupa Patent Ofisi, Bilgisayar Simülasyonlarının Patentlenebilirliğine İlişkin Kararını Yayımladı

Avrupa Patent Ofisi Temyiz Kurulu’nun kararı uyarınca, bilgisayar simülasonlarının patentlenebilirliğine karar verildi. Buna göre, teknik bir sistem veya sürece ilişkin bilgisayar simülasyonları, buluş basamağı kriterinin incelenmesi adına, teknik bir problemi simülasyonun bilgisayarlara uygulanmasının ötesinde bir teknik etkiyle çözebilir. Yine buluş basamağı incelemesinde, simülasyonun kısmen veya tamamen simüle edilen sistem veya sürecin altında yatan teknik ilkelere dayanması yeterli veya gerekli değildir. (2)


INTEL, Patent İhlali Sebebiyle 2.2 Milyar Dolar Değerinde Tazminata Mahkum Edildi

Fortress Investment Group tarafından patent ihlali iddiasıyla dava edilen Intel, 2.2 milyar Dolar tazminata mahkum edildi. Fortress ve onun bünyesindeki VLSI, “Patent Troll” stratejisi ile bilinmektedir. Bu stratejileri sebebiyle Apple ve Intel gibi büyük şirketlerle karşı karşıya gelmişlerdir. Patent Troll, büyük şirketlerin almış olduğu patentlerde gördükleri açıkların patentini alan ve üretme ya da satma amacı olmaksızın patentinin ihlal edildiği iddiasıyla, karşı taraftan bir nevi fidye sayılabilecek taleplerde bulunan, kabul edilmemesi halinde dava yoluyla tazminat elde eden kişilere denmektedir. (3)


Kullanıcılar Tarafından Bilinmeyen Coğrafi Bölge Adının Ayırt Edici Olduğuna Karar Verildi

Tereyağ ve margarin ürünleriyle tanınmış, her ikisi de AB markası olan Kerrygold ve Kerrymaid markaları arasında uzun süredir devam eden uyuşmazlıkta karara varıldı. Daha önce tescil edilmiş olan Kerrygold, karıştırılma ihtimali olduğu gerekçesiyle kazanan taraf oldu. Kerrymaid tarafı, temyiz merciinde “Kerry” ibaresinin İrlanda’da bir coğrafi bölge olması sebebiyle bu ibarenin tanımlayıcı veya ayırt edici olmadığını iddia etse de ABAD, bu durumun Avrupa Birliği’nin İrlanda dışındaki bölgelerinde bilinmediğine hükmetti. (4)


Cox Communications Telif Hakkı İhlali Sebebiyle Yaklaşık 1 Milyar Dolar Ödeyecek

Kablo ve internet hizmet sağlayıcısı Cox Communications, ağındaki 10.000’den fazla müzik eserinin telif hakkı ihlalinden sorumlu tutuldu. Sony Music, Universal Music Group, Warner Music Group ve EMI tarafından açılan davada, Cox Communications aleyhine eser başına 99.830,29 Dolar olmak üzere toplamda yaklaşık 1 milyar Dolara hükmedildi. Cox, 2015 yılında başka bir telif hakkı ihlali davası sebebiyle BMG’ye 25 milyon Dolar ödemeye mahkum edilmiş, sonrasında ise BMG ile anlaşmıştı. (5)


GÜNCEL HABERLER


Algida, Dondurmalarında “Maraş” İbaresini Kullanmak İçin Coğrafi İşarete Koşullarını Yerine Getirecek

İçeriğindeki keçi sütü ve salep dolayısıyla kendine has tadı ile bilinen ve sertliği dolayısıyla bıçak ve çatal ile tüketilen Maraş Dondurması, 2018 yılında coğrafi işaret olarak tescillenmişti. Uzun yıllardır Algida markalı dondurmalarında “Maraş” ibaresini kullanan Unilever, coğrafi işaretin iptalini talep etmişti. Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, Maraş dondurmasının Kahramanmaraş bölgesine has bir dondurma olduğu ve bu nedenle coğrafi işaret biçiminde kullanım şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini değerlendirdi. Süt tozu ile üretilen dondurmaların Maraş dondurması standardı taşıyamayacağı, kullanım için içeriğe yönelik koşulların sağlanması gerektiği ifade edildi. (6)


HUAWEII, Royalty Bedellerini Açıkladı

Huaweii Technologies, 5G teknolojisinin kullanımına ilişkin Royalty oranlarını ilk kez açıkladı. Huaweii’nin IP Başkanı Jason Ding’in açıklamalarına göre, şirket 2019 ve 2021 arasında lisanslanmış patentlerinden 1,3 milyar Dolar elde etmeyi bekliyor. Huaweii’nin 5G teknolojisini kullanan telefon başına ise 2,5 dolara kadar Royalty bedeli alacağı belirtildi. Ayrıca, 2020 sonunda, Şirket’in dünya çapında 40.000’den fazla patent ailesinde 100.000’den fazla aktif patenti bulunduğu belirtildi. Ar-Ge yatırımları ise 2019’da, 20 milyar dolara ulaştı. (7)


Dolce&Gabbana Amerikalı Bloggerlara 600 Milyon Dolarlık Tazminat Talebiyle Hakaret Davası Açıyor

D&G, tasarımcılarından Gabbana’nın Asyalılar aleyhine hakarete varan ve D&G’nin boykot edilmesine sebep olan söylemlerini “repost” etmesi sebebiyle iki Amerikalı blogger hakkında, 600 milyon Dolara yakın tazminat talebiyle hakaret davası açtı. Olayın geçmişi 2018 yılında, D&G’nin yayınlanan reklamlarındaki rahatsız edici, ırkçı içeriğe tepki gösterilmesine dayanıyor. Bu olayın üzerine, Gabbana’nın Instagram hesabından gönderdiği, Asyalıları aşağılayıcı mesajlar ortaya çıkmıştı. D&G, bloggerlardan, 2018’den bu yana marka imajının bozulması sebebiyle yenilenmesi için 450 milyon Euro, şirketin zararları için 3 milyon Euro ve tartışma yaratan açıklamaların atfedildiği Gabbana için 1 milyon Euro ve ayrıca, Asya satışlarındaki kayıplar için de 89,9 milyon Euro talep ediyor. (8)


KAYNAKÇA


YAZAR

Bilgi Teknolojileri Birimi

Commentaires


bottom of page